Wczasy pod gruszą – ile dni urlopu trzeba wziąć, aby je otrzymać?

Każdy pracodawca decyduje o tym, jakie wynagrodzenia są wypłacane w jego firmie. Oczywiście wszystko musi odbywać się w granicach prawa. Dlatego też istnieje między innymi tak zwana pensja minimalna. Również osoby pracujące na umowę zlecenie mają swoje minimum i nie mogą zarobić mniej niż ustalona kwota na godzinę.

Przywileje dla osób na umowie o pracę

Osoby zatrudnione w oparciu na umowę o pracę mają wiele przywilejów. Jest to między innymi płatny urlop. W zależności od indywidualnych uwarunkowań, jest to 20 albo 26 dni w roku na cały etat. Dzięki temu takie osoby mogą cieszyć się wyjazdem na wakacje, na dłuższy urlop, a w czasie tej nieobecności mają normalnie wypłacone wynagrodzenie. Umowa o pracę jest pewnego rodzaju gwarantem otrzymywania różnych świadczeń i korzystania z różnych przywilejów. W wielu firmach wypłacane są tak zwane wczasy pod gruszą. Są to specjalne pieniądze dla osób, które udają się na urlop. Zazwyczaj to pracodawca ustala regulamin wypłat tych pieniędzy. A zatem, wczasy pod gruszą ile dni trzeba mieć bez przerwy, aby otrzymać to świadczenie pieniężne? Prawo mówi o 14 nieprzerwanych dniach nieobecności w pracy. Zazwyczaj jest to 10 dni kalendarzowych, ale nie zawsze. Ktoś przecież może zaplanować swój dłuższy urlop w czasie, kiedy wypada jakieś święto.

Stosunek pracy a inne umowy

14 nieprzerwanych dni wolnego to niesamowita okazja, aby porządnie wypocząć. Osoby pracujące w oparciu o umowę o pracę są tutaj uprzywilejowane. Osoby pracujące na umowę zlecenie czy też umowę o dzieło nie są prawnie chronione w ten sposób. Pracując w oparciu o umowy cywilnoprawne, trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że nie ma płatnego urlopu. Oczywiście można wynegocjować płatne dni wolne z szefem, jednak prawo tego nie gwarantuje, a zatem wszystko zależy jedynie od dobrej woli przełożonego.

Gdzie wyjechać?

Wczasy pod gruszą to dodatkowe pieniądze dla pracowników, którzy planują gdzieś wyjechać na swój urlop. Obecnie podróżowanie jest nieco utrudnione z wiadomych względów. Jednak kiedy sytuacja wróci do normy, z pewnością znowu będzie można cieszyć się zagranicznymi wyjazdami. Można także wspomóc polską gospodarkę i spędzić urlop na przykład w górach albo nad morzem. Miejsc do wyboru jest bardzo wiele, a ograniczeniem w wyborze kierunku jest tylko wyobraźnia. Można dzisiaj bardzo szybko i bardzo tanio dolecieć w wiele miejsc. Niektóre korporacje zdecydowały się nawet mocno zaufać swoim pracownikom i proponują im tak zwany nielimitowany urlop. Jest to dodatkowy przywilej, czasami dla wszystkich, a czasami tylko dla wybranych osób.

Redakcja zwiedzajswiat.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *