Jak spędzać wolny czas z nastolatkami?

Obciążeni praca zawodową i obowiązkami domowymi rodzice zazwyczaj nie mają zbyt dużo wolnych chwil na zajęcie się dziećmi. Młodsze dzieci absorbują więcej uwagi rodziców niż ich starsze rodzeństwo. Dlatego warto znaleźć sposoby na to, jak spędzać czas wolny z dzieckiem dorastającym.
Mogłoby się wydawać, że na przykład piętnastolatek sam zorganizuje sobie jakieś ciekawe zajęcia po powrocie ze szkoły albo podczas weekendu. Poświęca się mu więc zazwyczaj mniej czasu niż maluchom. To duży błąd. W okresie dojrzewania szczególnie potrzebny jest nastolatkom kontakt z rodzicami, bo ma to duże znaczenie dla ich rozwoju intelektualnego i emocjonalnego. Czas wolny z dzieckiem w wieku szkolnym można wykorzystać na rozbudzanie i rozwijanie jego zainteresowań. Wspólne wyjście rodziców z dziećmi do muzeum, filharmonii czy na wystawę dzieł plastycznych pozwoli na ukazanie im różnych dziedzin nauki i sztuki. Rozszerza to zakres ich wiedzy zdobytej w szkole i może zachęcić do samodzielnego poszukiwania nowych informacji.
Takie wspólne wyprawy są też okazją do rozmów na rozmaite tematy. Rodzice mogą wtedy lepiej poznać swoje dziecko i mieć wpływ na jego poglądy i postawy. Jednak przede wszystkim czas spędzony z dzieckiem sprzyja zacieśnianiu więzi emocjonalnych i daje mu poczucie akceptacji. Zapobiega to występowaniu konfliktów pokoleniowych i kłopotów wychowawczych. Dlatego tak ważne jest przeznaczanie przez rodziców dużo czasu dla dziecka, od jego najmłodszych lat aż po osiągnięcie dorosłości.

kasza2go.pl

Redakcja zwiedzajswiat.pl