Strój trekkingowy – jak wybrać najlepszy

Trekking to jedna z fantastyczny form spędzania wolnego czasu i dbania o zdrowie. Spacerowanie po różnych trasach trekkingowych, które mogą przebiegać lasami, polanami w górach albo po prostu na szczyty, wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Ważny jest strój oraz buty, a także różnego rodzaju akcesoria, dzięki którym podczas treningu będzie nam wygodnie. Poniżej garść wskazówek i podpowiedzi dla osób, która w najbliższym czasie chcą po raz pierwszy wybrać dla siebie nowy strój trekkingowy.

Wybieramy strój trekkingowy

Co do zasady, strój trekkingowy zawsze warto wybierać tak, aby były to rzeczy z najwyższej półki cenowej, na którą nas stać. Chodzi przecież o komfort i wygodę podczas uprawiania dosyć wymagającego sportu. Rzeczy powinny być zatem dobrze skrojone, tak by ładnie leżały, ale też na przykład niedopracowanymi szwami nie ocierały skóry. Istotne jest to, by decydować się na ubrania, które są wykonane z wysokich jakościowo tkanin. Najczęściej polecane są rzeczy z tkanin technicznych, które dedykowane są właśnie dla odzieży sportowej. Warto wiedzieć jednak o tym, że od jakiegoś czasu pojawia się trend na ubrania sportowe, które wykonane są z wełny merino. To zdecydowanie rzeczy droższe, ale zapewniające komfort termiczny, w których przyjemnie uprawia się sport w praktycznie każdych warunkach pogodowych. Gdy jest bardzo zimno, wełna merino przyjemnie grzeje. Podczas upałów, kiedy wybieramy się na trekking, w ubraniach z wełny merino nie przegrzejemy się. Oczywiście nie można tego samego powiedzieć o rzeczach z poliestru. Te ostatnie są natomiast wyborem bardziej budżetowym, co zrozumiałe, dostępnym dla szerszej grupy osób. Takie ubrania trekkingowe nie są złe, natomiast te z wełny merino bez wątpienia dostarczają dużo wyższego komfortu użytkowania.

Co założyć na trekking?

Na trekking obowiązkowo należy założyć bieliznę sportową, żadnych koronek, jedwabi, a po prostu prostą i bezszwową bieliznę z bawełny. W przypadku kobiet bardzo istotny jest biustonosz. Następnie zakładamy raczej dopasowaną warstwę ubrań, a zatem getry lub spodnie do chodzenia po górach, a na górę koszulkę. Poza tym świetnie sprawdzi się też coś rozpinanego na zamek, co ma kaptur. Obowiązuje zasada ubierania się na cebulkę, bo dzięki temu z łatwością można zdjąć z siebie kolejne warstwy, jeżeli zrobi się za ciepło. Istotny jest również wybór dobrych butów do trekkingu, które z reguły są niższe niż klasyczne buty górskie. Powinny być wygodne, dobrze dopasowane, zapewniające prawidłową termoregulację dla stóp.

Redakcja zwiedzajswiat.pl