Niezapomniane wycieczki do Czarnobyla

Niektórzy ludzie szukają naprawdę ekstremalnych przeżyć podczas podróży. Nie do końca podobają się im piękne miejsca jak z pocztówek. Chcą doświadczyć na własnej skórze zupełnie innych wrażeń, zobaczyć miejsca, które pokazują prawdziwą i często tragiczną historię. Stąd też tak duża popularność wycieczek do Czarnobyla, który już kilka lat temu stał się prawdziwą atrakcją turystyczną.

Wycieczki do Czarnobyla

Jeszcze jakiś czas temu Czarnobyl wydawał się miejscem, do którego zwykły człowiek nie może się dostać. Wiele lat po wybuchu w Czarnobylu sytuacja jednak zmieniła się na tyle, że samo miasto stało się dostępne dla przeciętnego człowieka. Poziom radioaktywności wciąż jest tam wysoki, jednak osoby zdrowe mogą w tym miejscu przebywać przez jakiś czas – tylko tyle, aby zobaczyć to, co trzeba, doświadczyć na własnej skórze dreszczyku emocji i ruszać dalej. Zbyt długie przebywanie w Czarnobylu grozi chorobą popromienną. Zwiedzanie jest zatem szybkie i pod czujnym okiem przewodników, którzy dbają o bezpieczeństwo turystów.

Co można zobaczyć w Czarnobylu?

Warto wiedzieć o tym, że w Czarnobylu nie zobaczymy samego reaktora oraz innych obiektów należących do elektrowni, ponieważ te miejsca są zamknięte i niedostępne dla ludzi. Wciąż panuje tam bardzo wysoki poziom radioaktywności, dlatego też nawet krótka chwila w tym miejscu groziłaby utratą zdrowia. Można natomiast zobaczyć miasto Czarnobyl i jego osiedla, które praktycznie z dnia na dzień zostały ewakuowane i jak gdyby zamrożone w czasie. To niezwykle fascynujące. Osoby, które były w Czarnobylu na wycieczce, podają, że można tam zobaczyć domy i mieszkania opuszczone tak, jak gdyby ktoś przed chwilą z nich wyszedł. Życie ludzi mieszkających w Czarnobylu nagle się zatrzymało. Zostali oni ewakuowani ze swoich mieszkań tak, jak stali. Mogli zabrać ze sobą jedynie najpotrzebniejsze rzeczy osobiste. Miasto od tamtego czasu od strony infrastruktury w ogóle się nie zmieniło, natomiast przyroda zaczęła się odradzać, co teraz tworzy wyjątkowo fascynującą całość. To właśnie przyciąga ludzi do Czarnobyla. Chcą zobaczyć miasto – widmo, w którym kiedyś mieszkało kilkadziesiąt tysięcy osób. Dzisiaj w opuszczonych budynkach można znaleźć meble, dziecięce zabawki i inne rzeczy, które robią odrobinę upiorne wrażenie. Dają jednak sporo bodźców do refleksji, zmuszają do myślenia. Wycieczki do Czarnobyla organizuje coraz więcej polskich biur podróży. Można również wybrać się na taką eskapadę, korzystając z ofert biur ukraińskich. Warto sprawdzić, która opcja jest atrakcyjniejsza cenowo.

Redakcja zwiedzajswiat.pl