Strona główna
Turystyka
Tutaj jesteś

Lodówka turystyczna samochodowa – jaki model wybrać?

Turystyka Data publikacji - 27 kwietnia 2021 Autor - Redakcja zwiedzajswiat.pl
lodówka turystyczna samochodowa

Lodówka turystyczna samochodowa jest niezbędna, aby żywność i napoje były chłodne i świeże. Może się przydać nie tylko podczas biwakowania, ale również podczas dłuższych podróży samochodem. Szczególnie latem, odpowiedni model zapewni orzeźwiające przekąski i napoje. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze mobilnej lodówki samochodowej?

Lodówka turystyczna samochodowa – wybór

Aby podczas podróży nagle nie zabrakło „mocy”, należy dobrze dobrać odpowiednią lodówkę. Różne tryby pracy mają zarówno zalety i wady. Istnieją następujące rodzaje lodówek mobilnych:

Lodówka kompresorowa

Samochodowe lodówki kompresorowe wykorzystują tę samą technologię, co lodówki do domowej kuchni – przy pomocy płynu chłodzącego, który stale zmienia swój stan fizyczny za pośrednictwem parownika i sprężarki, ciepło jest pochłaniane z wnętrza lodówki i wypuszczane na zewnątrz. Podczas buczenia lodówki słychać, kiedy uruchamia się sprężarka. Niezależnie od tego, czy szukasz kompaktowej lodówki samochodowej, czy lodówki do kampera, modele ze sprężarką doskonale sprawdzają się w każdym przypadku. Zazwyczaj można je zasilać napięciem 12V za pośrednictwem akumulatora (na przykład akumulatora samochodowego podczas jazdy) albo podłączyć do gniazdka 230V. W tym drugim przypadku trzeba mieć dostęp do odpowiedniego zasilania z lądu, generatora lub energii słonecznej. Lodówki kompresorowe mają dobrą wydajność chłodzenia nawet przy wysokich temperaturach zewnętrznych, zużywają stosunkowo mało energii elektrycznej. Niektóre modele posiadają nawet funkcję zamrażarki. Wady lodówki ze sprężarką: – stosunkowo głośne odgłosy podczas pracy, – zależność od energii elektrycznej.

Lodówka absorpcyjna

Modele absorpcyjne również wykorzystują czynnik chłodzący. Ciepło pochłonięte z lodówki, zmienia stan fizyczny, a tym samym urządzenie chłodzi. Zamiast sprężarki, lodówka absorpcyjna działa za pomocą wymiennika ciepła, który podgrzewa mieszaninę wody i amoniaku przy użyciu prądu lub gazu. Powstały gaz pochłania ciepło z urządzenia. Takie modele mogą być również zasilane baterią 12V lub z gniazdka 230V. Tym sposobem zużywają jednak znacznie więcej energii elektrycznej niż lodówki ze sprężarką. Podstawową zaletą takiego systemu jest to, że można obejść się bez prądu, wystarczy gaz. Oznacza to, że niezależnie od źródła zasilania otrzymamy zimne przekąski i napoje. Dodatkowo, modele absorpcyjne pracują prawie bezgłośnie. Należy jednak pilnować, aby wentylator był zawsze sprawny i czysty. Niewystarczająca wentylacja zmniejsza wydajność chłodzenia. Dzieje się tak również w przypadku zbyt wysokich temperatur zewnętrznych. Lodówki absorpcyjne są zatem bardziej odpowiednie do biwakowania wiosną lub jesienią. Muszą zawsze stać prosto, bo przechylone urządzenia tracą wydajność.

Lodówka termoelektryczna

Jeśli potrzebujesz lodówki tylko na podróż, szczególnie odpowiednie są lodówki termoelektryczne. Są kompaktowe i można je przechowywać w bagażniku. Tego typu lodówki współpracują z elementem Peltiera – konwerterem elektrotermicznym, który wytwarza różnicę temperatur, kiedy przepływa przez niego prąd. Zaletą tego systemu jest to, że urządzenia nie tylko mogą chłodzić, ale także utrzymywać ciepło poprzez zmianę przepływu prądu. Lodówki samochodowe termoelektryczne, często są wyposażone w złącze zapalniczki samochodowej i wtyczkę do gniazdka. Zazwyczaj są solidne i niedrogie. Podobnie jak w przypadku innych typów, wydajność chłodzenia zależy od temperatury otoczenia.

Bezpieczeństwo podczas podróży z lodówką

Lodówki samochodowe zawsze należy instalować i zabezpieczać na czas podróży zgodnie z instrukcjami producenta. Jest to szczególnie ważne, w przypadku kiedy chcemy mieć dostęp do zawartości podczas jazdy. Najlepiej umieścić lodówkę na siedzeniu pasażera i zabezpieczyć pasem.

Artykuł powstał przy współpracy z: https://elodowka.pl/

Jak chronić się przed potem w podróży

Redakcja zwiedzajswiat.pl

Nasi redaktorzy na stronie zwiedzajswiat.pl to zespół pasjonatów podróży, gotowych dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie w podróżowaniu, poznawaniu różnych kultur oraz organizowaniu wakacji i urlopów. Nasza pasja do odkrywania świata jest widoczna w artykułach, które publikujemy, które zawierają praktyczne porady, inspiracje oraz informacje o ciekawych miejscach do odwiedzenia i atrakcjach turystycznych. Jesteśmy tu, aby inspirować naszych czytelników do eksploracji nowych miejsc i przeżywania niezapomnianych przygód. Dołącz do nas i odkrywaj piękno świata na zwiedzajswiat.pl!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?