Atakama – jedyna pustynia Ameryki Południowej i najbardziej suche miejsce na ziemi. Ciągnie się wzdłuż kraju Chile na długości 900 kilometrów. W okolicach pustyni znajdują się obszary o charakterze pustynnym i wysokogórskim.

Atakama zupełnie nie przypomina standardowej pustyni. W przeciwieństwie do np. Sahary, zamiast piasku leżącego luźno, mamy tutaj grubą, zbitą skorupę. Atakama należy do grupy pustyń kamienisto-piaszczystej. Ten obszar o powierzchni 45 tys. kilometrów kwadratowych jest także bardzo niebezpieczny. W wyniku plejstoceńskiej działalności wulkanicznej, która przetrwała do czasów obecnych, regularne trzęsienia ziemi stanowią w tym rejonie ciągłe zagrożenie.

Osioł na pustyni Atakama
Osioł na pustyni Atakama

Niewielka ilość opadów spowodowana jest przede wszystkim specyficznym położeniem tego regionu. Przez obszar pustyni przepływa, z południa na północ, zimny Prąd Peruwiański, powodujący ochłodzenie i wysuszanie klimatu. Dodatkowo, Atakama znajduje się w tzw. cieniu opadowym. Cień opadowy to miejsce, które znajduje się po zawietrznej stronie pasma górskiego i jest osłonięte od mas powietrza przynoszących opady.

Atrakcje turystyczne

Pustynia Atakama obfituje w różnego rodzaju atrakcje turystyczne. Nie można tu nie wspomnieć o Dolinie Księżycowej – obszarze pełnym niezwykłych form skalnych wyrzeźbionych przez procesy erozji. Obfituje ona w liczne punkty widokowe, z czego najpiękniejszy umieszczony jest na tzw. Wielkiej Wydmie, gdzie o zachodzie słońca roztacza się niesamowity widok na góry i wulkany.

Osoby kochające wspinaczkę również będą wniebowzięte. Góry są tu dominującym elementem krajobrazu, co w połączeniu z surowym klimatem robi ogromne wrażenie na odwiedzających.

Lód na pustyni Atakama
Lód na pustyni Atakama

Nie można również zapomnieć o gejzerach El Tatio. Jest to jedna z największych atrakcji tego rejonu. Gejzery El Tatio znajdują się na wysokości 4300 metrów n.p.m co daje im tytuł najwyżej położonego pola gejzerów na świecie.

Ciekawostki

  • Większość atrakcji na pustyni znajduje się na dużej wysokości nad poziomem morza (2500m npm. i więcej). Z tego powodu odwiedzający bardzo często cierpią na chorobę wysokościową spowodowaną zbyt małą ilością tlenu w powietrzu.
  • Istnieją takie miejsca na pustyni Atakama, gdzie nigdy jeszcze nie spadła kropla deszczu.
  • Średnia suma opadów na terenie pustyni nie przekracza 100mm. Z tego powodu Atakama doczekała się tytułu najbardziej suchego miejsca na ziemi. Najbardziej znanym punktem na pustyni jest miasto Arica. Roczna suma opadów w nim nie przekracza 1mm. Jest to o tyle ciekawe, że leży ono nad samym oceanem.
  • Rośliny musiały poradzić sobie z tak skrajnymi warunkami. Niektóre z nich korzystają z rosy powierzchniowej na glebie, a inne czerpią wodę bezpośrednio z mgły.
  • Będąc już w temacie mgły, warto powiedzieć, ze Atakama nosi także miano mglistej pustyni, gdyż występują one naprawdę często.
  • Częścią Atakamy jest Cordillera Domeyko, pasmo górskie, którego najwyższe szczyty przekraczają wysokość 4200m npm. Nazwa pasma pochodzi od polskiego inżyniera Ignacego Domeyko, który był jednym z pionierów badań naukowych na terytorium Chile.