Jezioro Eyre, którego pełna i oficjalna angielska nazwa brzmi Kati Thanda–Lake Eyreznajduje się na pustyni w Australii Południowej, w Wielkim Basenie Artezyjskim i jest także najniżej położonym miejscem na kontynencie, którego depresja wynosi 15 metrów. Tak naprawdę są to dwa jeziora: Północne oraz Południowe, połączone kanałem Goyder. Zostało ono odkryte w drugiej połowie XIX wieku przez Edwarda Johna Eyre i to właśnie od jego nazwiska jezioro wzięło swoją nazwę. Jest zaliczane do jezior endoreicznych, czyli bezodpływowych, gdzie woda paruje. W rankingu największych jezior świata klasyfikuje się na 21 miejscu z powierzchnią koło 9,5 tysięcy kilometrów kwadratowych.

Jezioro Widmo

Ze względu na położenie na terenie pustynnym jezioro niezwykle rzadko wypełnia się wodą, stąd określane jest jako jezioro widmo. Powierzchnia jeziora wygląda na suchą, jednakże przez większą część roku stanowi ono bagienną, lekko podmokłą równinę, której dno pokryte jest grubą, nawet kilkudziesięcio centymetrową warstwą soli. Tylko w trakcie pory deszczowej jezioro jest zalewane wodą, stając się jednocześnie największym australijskim jeziorem. Uznaje się, że zjawisko te zachodzi mniej więcej raz na 10 lat, kiedy to wody jeziora obficie wylewają, całkowicie zmieniając krajobraz tego miejsca. Jezioro wypełnia się wodą całkowicie lub prawie całkowicie około czterech razy na stulecie. Charakterystyczną bowiem cechą opadów atmosferycznych tej części świata jest ich nieregularne występowanie i przebieg. Często mogą być one niezwykle gwałtowne, powodując podtopienia lub powodzie, lub występują kilkuletnie okresy bez deszczu lub z jego niewielką ilością. Najwięcej opadów występuje w północnej części Australii, a najmniej w zachodniej oraz wewnątrz lądu. 

Jezioro Eyre widok satelitarny

Niezwykle kolorowe

Jezioro Eyre z całą pewnością nie może zostać zaliczone do grupy zwykłych akwenów wodnych. Jego rzadkie występowanie w pełnej okazałości i jednoczesne urastanie wtedy do rangi największego jeziora w Australii to nie wszystko, co można zastać będąc w tym czasie na miejscu. Kiedy bowiem jezioro napełnia się wodą, poszczególne zatoki zmieniają swój kolor. Stąd też zaliczane jest ono do jednych z najbardziej kolorowych jezior świata. Dzieje się tak za sprawą zróżnicowanej głębokości zbiorników oraz żyjących w nich mikroorganizmów. Jednym z kolorów jest kolor zielony, świadczący o dużej głębokości, natomiast czerwony to oznaka obecności bakterii żywiących się solą. Zjawisko te całkowicie odmienia tamtejszy krajobraz, przyciągając tłumy turystów i fotografów z całego świata, którzy tylko przez chwilę mogą cieszyć się tak niesamowitym widokiem, ponieważ nikt nie wie, jak długo jezioro będzie zalane i jaki będzie w nim poziom wody.  Wtedy też między piaszczystymi wydmami zaczyna przepływać woda, pojawia się bujna roślinność, a nad pustynne obszary w obrębie jeziora przylatuje wiele gatunków ptaków, między innymi pelikanów oraz szablodziobów. Z tego też względu Jezioro Eyre zostało zaklasyfikowane przez BirdLife International do ważnych obszarów dla ptaków  (IBA- Important Bird Area), które wtedy goszczą na tych terenach. 

Wideo wycieczka po Jeziorze Eyre