Gruzja wakacje na własną rękę – co warto wiedzieć?

Coraz częściej, zamiast korzystać z usług biur podróży, pragniemy organizować wakacje na własną rękę. Nic więc dziwnego, że jednym z ciekawszych kierunków podróży jest Gruzja. Aby się do niej udać, Polacy muszą posiadać ze sobą ważny paszport oraz dowód osobisty. Nie musimy podawać celu naszego wyjazdu, ponieważ bez względu na to, jaki on jest możemy przebywać na terenie Gruzji bez wizy do roku czasu, a dokładniej do 365 dni. 

Gruzja wakacje na własną rękę

Bardzo ważną informacją, którą powinniśmy posiadać, przed wyjazdem jest to, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli w skrócie EKUZ, nie obowiązuje na terenie Gruzji. Dlatego bardzo ważne jest to, aby odpowiednio przygotować się przed wyjazdem i wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, które oferuje wiele firm specjalizujących się w tym obszarze. Aby wjechać na teren Gruzji, nie są od nas wymagane również żadne szczepienia dla podróżnych. 

Warto pamiętać również o tym, że Gruzja znajduje się w innej strefie czasowej niż Polska. Z tego powodu podczas obowiązywania czasu letniego przestawiamy zegarki o dwie godziny do przodu natomiast w czasie obowiązywania czasu zimowego o trzy godziny do przodu. Podczas wyjazdu warto zaopatrzyć się w gruzińską kartę SIM, aby móc  swobodnie prowadzić rozmowy i korzystać z internetu. W większość punktów turystycznych oraz publicznych nie powinno być problemu z dostępem do Wi-Fi, jednak przed wyjazdem najlepiej skonsultujmy kwestie opłat z naszym operatorem. 

Językiem urzędowym w Gruzji jest język gruziński i to on powszechnie obowiązuje. Co ciekawe, nie jest on zbytnio podobny do żadnego innego języka. Jednak bez problemu powinniśmy porozumieć się z miejscowymi, jeśli tylko znamy język rosyjski lub nawet angielski. Język angielski jest szczególnie popularny szczególnie we wszelkich miejscach turystycznych. 

Kiedy wybrać się do Gruzji?

Gruzja jest warta odwiedzenia o każdej porze roku. Co prawda Morze Czarne szczególnie polecane do jest w okresie letnim, ponieważ wysokie temperatury umożliwiają kąpiele w wodzie. Jednak bez obaw możemy odwiedzić to miejsce nawet w październiku, dalej powinno zachwycić nas ładną pogodą. Wyjazd w góry jest szczególnie polecany w okresie jesienno-zimowym. Drzewa są wtedy najpiękniejsze, a gdy spadnie śnieg, z powodzeniem można jeździć na nartach i snowboardzie. Jeśli głównie pragniemy zwiedzać zabytki, polecana jest jesień. Wszystko za sprawą tego, że temperatury nie są wtedy już tak wysokie, jeśli natomiast nie przeszkadza nam upał, lato również będzie dobrym pomysłem.

Redakcja zwiedzajswiat.pl