Wenecja - Włochy

5.0
głosów: 2
Twoja ocena: Zaloguj się
Wenecja - miasto gondolierów lub ginące miasto na wodzie - unikatowa miejscowość leżąca w północnych Włoszech, na bagnistych wyspach Adriatyku. Mnóstwo tu kanałów i próżno szukać innych środków transportu w sercu Wenecji, jak wodnych. Choć miejsce to słynie z różnych, niekoniecznie przyjemnych zapachów, każdy turysta będący we Włoszech marzy o zwiedzeniu tego miasta, a to dlatego, że ma ono swój niepowtarzalny klimat i urok. To wymarzone miejsce dla zakochanych, działające niemal jak afrodyzjak... 

Wenecja ze względu na wspaniałą architekturę i osobliwe położenie została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To prawdziwa perła renesansu. Niecodzienną zabudowę Wenecji (niestety stale podtapianą) najlepiej oglądać przepływając kanałami. Najpopularniejszym środkiem lokomcji są w Wenecji tramwaje wodne (vaporetto), droższą wersją są natomiast gondole :)

Jedną z piękniejszych budowli, a przy tym cennym zabytkiem jest Bazylika Św. Marka - patrona Wenecji. Znajduje się ona przy placu o tej samej nazwie i stanowi jego wspaniałą ozdobę. Piękno tej świątyni kryjącej relikwie Św. Marka bezsprzecznie zachwyca przybywających tu turystów. Została ona zaprojektowana w stylu bizantyjskim na planie krzyża greckiego z pięcioma kopułami.Konstrukcja czasz nawiązuje do architektury islamu i chyba właśnie ta odmienność dodaje bazylice uroku.

Wnętrze kościoła dzielą rzędy marmurowych kolumn o złoconych korynckich głowicach. Ściany i filary pokryte są marmurem oraz przebogatymi mozaikami pochodzącymi w większości z XII–XV wieku. Za głównym ołtarzem znajduje się cenny zabytek jubilerskiej sztuki bizantyjskiej - Złoty Ołtarz, ozdabiany i rozbudowywany na przestrzeni wieków. Wprawne oko odnajdzie tu szlachetne kamienie, perły, szafiry i szmaragdy.

Na szczególną uwagę zasługuje też znajdujący się w nawie głównej cenny Krucyfiks przywieziony z Konstantynopola. Osłania go baldachim wsparty na 6 kolumnach z afrykańskiego marmuru z bizantyjskimi głowicami.

Przy bazylice wznosi się kampanila, czyli dzwonnica Św. Marka. To najwyższa budowla Wenecji (99 metrów), której pierwsze zachowane fragmenty pochodzą z XI wieku. Na wieżę można wjechać windą, by stamtąd podziwiać okoliczną zabudowę.

Tuż obok od wieków stoi Pałac Dożów – gotycka siedziba władców i rządu Wenecji. Jest to trzykondygnacyjny budynek z renesansowym dziedzińcem i ażurową attyką. Warto zobaczyć tu Złote Schody, Salę Wielkiej Rady oraz Schody Gigantów. W pałacu siedzibę ma Muzeum. Plac Św. Marka wraz z pięknymi budowlami usytuowanymi przy nim można podziwiać z kanału Pałacowego ze słynnym Mostem Westchnień i kanału Św. Marka.

Najdłuższy jest natomiast Kanał Grande (3,8 km) - główna arteria wodna Wenecji z XV wieku, która przepływa przez sam środek miasta. Brzegi kanału łączą 3 mosty: Most Akademii, Most Bosych i Most Rialto. Płynąc kanałem można podziwiać fasady słynnych budowli, m.in: Złotego Domu i kościoła Santa Maria della Salute.

Pisząc o Wenecji trzeba wspomnieć jeszcze o jednej sprawie - popularnym karnawale weneckim. Nieodzownym elementem stroju stają się wówczas charakterystyczne weneckie maski.


A co Ty sądzisz o tym miejscu?
Napisz swój komentarz:
Podpis:
Wenecja
Wenecja
Wenecja - bazylika Św. Marka, Goshxx
Wenecja - bazylika Św. Marka, Goshxx
Wenecja - serce miasta, R. Działach
Wenecja - serce miasta, R. Działach

Ciekawe miejsca w pobliżu

Miniatura Dolomity
Dolomity (118 km)
Miniatura Istria
Istria (130 km)
Miniatura Rijeka
Rijeka (160 km)
Miniatura Wyspa Kyrk
Wyspa Kyrk (182 km)
Miniatura Alpy
Alpy (215 km)

Odwiedzili to miejsce

Anna
mokunka
Barsolis Karol
Roman
Danuta
Magdalena
Łukasz
EmiZtg
justys-96
Ola
Jan
Łukasz
Tomasz
Jarosław
Kozi
axtom
Musa
Artek
krystyna

Mapa Wenecja

Wenecja
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 1970-01-01 01:00:00

Wycieczki Krajtroterów

5.0
głosów: 4
Twoja ocena: Zaloguj się
Wycieczka do Włoch to było moje kolejne marzenie,a jak wiadomo,marzenia są od tego,żeby je spełniać...
  • Danusia
  • Zdjęć: 224
5.0
głosów: 1
Twoja ocena: Zaloguj się
Z rozrzewnieniem wspominam wyprawę do Wenecji ...
  • monika
  • Zdjęć: 7
4.0
głosów: 4
Twoja ocena: Zaloguj się
           Wyprawa do Starożytnego państwa – Włoch, kolebki cywilizacji Europy, była dla mnie niezwykłym przeżyciem...
  • Fidrych Anna
  • Zdjęć: 16
Pokaż więcej wycieczek

Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook