Siena - Włochy

0.0
głosów: 0
Twoja ocena: Zaloguj się
Jest takie miasto w Toskanii, w którym czas zatrzymał się w miejscu, mury potężnych zabytków trwają tu od wieków, nie zważając na przemijającą chwilę, a ty przechodząc wąskimi, krętymi uliczkami wtapiasz się w tą przedziwną, a przy tym cudowną atmosferę zapomnienia. I chociaż turystów i codziennego zgiełku tu nie brakuje, odczuwa się tutaj spokój i tchnienie historii... 

Siena osadzona na malowniczych wzgórzach to miasto wspaniałej architektury, kolebka sztuki i artystów. Zabytkowa zabudowa sięgająca czasów średniowiecza, magiczne zaułki, mozaika brązów i czerwieni, okazałe kościoły czy nawet przebogate kramy, nieraz od stuleci należące do jednej rodziny, Siena potrafi oczarować każdego turystę stającego u jej bram. 

Ale zanim o zabytkach Sieny, kilka słów o niecodziennej atrakcji tego miasta odbywającej się latem każdego roku. Oczywiście chodzi o Palio di Siena - słynny toskański festyn ku czci Matki Boskiej, którego początki sięgają czasów średniowiecza.

Kulminacyjnym punktem imprezy są gonitwy konne urządzane 2 lipca i 16 sierpnia przyciągające widzów z całego świata. Wyścigi odbywają się na głównym placu miasta - Piazza del Campo, a rywalizują w nich przedstawiciele 17 dzielnic Sieny. Jest to niezwykle widowiskowe wydarzenie, które poprzedzają barwne parady występujących drużyn prezentujących się w historycznych kostiumach.

Wspomniany Piazza del Campo to serce miasta - wspaniały Rynek w kształcie muszli, powstały w XIII wieku, wybrukowany czerwoną cegłą i marmurem. Ten jeden z najwspanialszych placów Europy skupia prawdziwe perły architektury, m.in.: 700-letni Palazzo Pubblico stanowiący Ratusz (w swych murach kryje Muzeum Civico), wieżę Torre del Mangia z 1334 roku, z której roztacza się fantastyczny widok, marmurową fontannę Fonte Gaia nadal zasilaną wodą ze średniowiecznego akweduktu oraz wiele innych ciekawych "palazzo".

Ale najwspanialszy zabytek Sieny dopiero przed nami - katedra Św. Katarzyny (Duomo) nawiązująca do sztuki romańskiej i gotyckiej z charakterystycznymi pasami czarnego i białego marmuru, nadającymi bardzo oryginalny wygląd. Świątynia została ukończona w roku 1215 i co zasługuje na odnotowanie, miała wówczas niemal dzisiejsze rozmiary. Później jeszcze kilkakrotnie chciano znacznie ją powiększyć, jednak mury nie wytrzymałyby takiego obciążenia.

Wewnątrz zwróć uwagę na oktagonalną ambonę Nicola Pisana z licznymi płaskorzeźbami słynnych rzeźbiarzy, rząd głów papieży oraz statuę Jana Chrzciciela. Są tu również akcenty polskie, a mianowicie obraz Matki Boskiej Częstochowskiej oraz witraż przedstawiający Św. Maksymiliana Kolbe. W obrębie zabudowań katedralnych cenne jest również baptysterium i kampanila (dzwonnica) pięknie komponująca się z całą budowlą.

Naprzeciw katedry, na wzgórzu wznosi się potężny gmach gotyckiego kościoła Św. Dominika. To, co mnie urzeka w tej budowli, to jej surowość, prostota formy i brak przepychu. Powstawał w ciągu wieków XIII-XV, początkowo jako krypta dla zmarłych, stanowiąca obecnie fundamenty świątyni. Jako, że z tym kościołem silnie związana była młoda Katarzyna Benincasa (Św. Katarzyna) ważną jego część stanowi kaplica Św. Katarzyny, w której przechowywane są jej relikwie. 

Chyba teraz nikogo nie zdziwi fakt, że zabytkowe centrum Sieny zostało w 1995 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.

Siena ma jeszcze jedną ważną zaletę - blisko stąd do takich słynnych turystycznych perełek jak: Piza, Florencja, nadmorskie Livorno, nawet do Rzymu nie tak daleko, a więc zwiedzając "europejski bucik", nie zapomnij zawitać do tego miasta-muzeum.


A co Ty sądzisz o tym miejscu?
Napisz swój komentarz:
Podpis:
Siena
Siena
Siena - katedra Św. Katarzyny,  Roman Działach
Siena - katedra Św. Katarzyny, Roman Działach
Siena - Bazylika Św. Dominika,  Roman Działach
Siena - Bazylika Św. Dominika, Roman Działach

Ciekawe miejsca w pobliżu

Miniatura Rzym
Rzym (186 km)
Miniatura Wenecja
Wenecja (250 km)
Miniatura Monte Cassino
Monte Cassino (287 km)
Miniatura Istria
Istria (295 km)
Miniatura Mediolan
Mediolan (296 km)
Miniatura Wyspa Kyrk
Wyspa Kyrk (322 km)

Odwiedzili to miejsce

Anna
mokunka
Barsolis Karol
Danuta
Piotr
Mariusz
Jarosław
axtom
Tomek
Kasia
artek
zygmunt
tonka
Arti1990
karat
MateuszEQ
Elżbieta
Jean-Claude
Magdalena

Mapa Siena

Siena
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 1970-01-01 01:00:00

Wycieczki Krajtroterów

5.0
głosów: 4
Twoja ocena: Zaloguj się
Wycieczka do Włoch to było moje kolejne marzenie,a jak wiadomo,marzenia są od tego,żeby je spełniać...
  • Danusia
  • Zdjęć: 224
5.0
głosów: 2
Twoja ocena: Zaloguj się
Z Lombardii uciekamy na południe...
  • Prończuk Adam
  • Zdjęć: 149
Pokaż więcej wycieczek

Komentarze

Wysłano: 2013-05-28 20:17:11

Przepiękne miasto :)

Toskania - jeszcze tam wrócę ;-)


Dodaj odpowiedź

Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook