Rzym - Włochy

5.0
głosów: 4
Twoja ocena: Zaloguj się
Rzym - Wieczne Miasto położone na siedmiu wzgórzach - cel wycieczek i pielgrzymek dla turystów z całego świata. Dla Polaków to od dawna miejsce szczególne za sprawą uwielbianego Papieża Jana Pawła II, którego bardzo licznie odwiedzali rodacy w czasie jego pontyfikatu, a teraz pielgrzymują do jego grobu... 

Rzym to stolica Włoch, miasto położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, niedaleko wybrzeża morskiego. Jest to ośrodek administracyjny i polityczny, będący siedzibą władz państwa. 

Obecność Watykanu i największej w świecie chrześcijańskim bazyliki sprawia, że miejsce to przeniknięte jest duchem religijnym. Z drugiej jednak strony co krok napotyka się tu pozostałości starożytnego świata, nadające temu miastu swoistego charakteru. Dodając do tego mieszankę kulturową turystów z całego globu, uzyskujemy przedziwny Rzym - miasto zupełnie inne, niż pozostałe europejskie stolice.

W Rzymie zabytki liczone są w tysiącach, tak więc nie sposób poznać tego miasta w ciągu kilkudniowej wycieczki, ale są tutaj miejsca, których nawet podczas krótkiej wizyty nie sposób nie odwiedzić, które nadają tonu całej reszcie. Jeśli jednak dane ci jest spędzić tu więcej niż 2-3 dni, zdobądź dobry przewodnik i zostaw w tyle przepełnione uliczki z "turystycznymi pewniakami".

Po Rzymie można poruszać się pieszo, można też skorzystać z metra i sieci autobusów. Nie polecam natomiast własnego samochodu, gdyż jazda po tym mieście nie należy do łatwych i przyjemnych.

Atrakcje turystyczne w Rzymie

W Rzymie na każdym kroku spotykamy obiekty zapierające dech w piersiach, czy to budowle powstałe w czasach starożytnych, szczególnie licznie tu nagromadzone czy w wiekach późniejszych, niezmiennie otoczone są wieńcem przybyszów z całego świata, zachwyconych wspaniałością form. Inną sprawą jest fakt poważnych zniszczeń wielu zabytków, ale cóż - czas i człowiek robią swoje...

Zabytki starożytne:

Koloseum
Ten starożytny amfiteatr stanowi nieodzowny symbol Rzymu znany na całym świecie. Nazwa pochodzi od pozłacanego kolosa przedstawiającego Nerona. Inna nazwa zabytku to Amfiteatr Flawiusza.

Koloseum wznosi się w miejscu spotkania trzech wzgórz rzymskich o nazwach: Palatyn, Celius i Oppius. Jego budowa rozpoczęła się w roku 72 ne, a po jej zakończeniu 50 tys. widzów mogło ogladać organizowane tu walki gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta oraz męczeństwo pierwszych chrześcijan.

W późniejszych wiekach wspaniałe Koloseum było bezrozumnie niszczone, gdy służyło jako kamieniołom marmuru i trawertynu. Ten proceder zakończył Benedykt XIV, kiedy to w 1780 roku uznał Koloseum za miejsce święte.

Panteon
Panteon znajduje się w centrum miasta na Polu Marsowym, jest to jeden z najlepiej zachowanych zabytków starożytnych na świecie. Ta antyczna świątynia poświęcona była wielu bogom, szczególnie jednak czczono tu Marsa i Wenus. Dotrwała do naszych czasów niemal w nienaruszonym stanie. Panteon jest rotundą o średnicy ponad 43 m i takiej samej wysokości. Przed wejściem do świątyni znajduje się trzyrzędowy portyk 16 kolumn korynckich. Wnętrze jest imponujące, a przy tym harmonijne - prostokątne kapliczki przeplatają się z półkolistymi niszami.

Via Appia Antica
Droga Appijska to najstarsza droga rzymska, zwana przez Rzymian regina viarum czyli królową dróg. Przy tej drodze znajduje się mały kościółek Quo vadis domine? wybudowany w miejscu, gdzie Apostoł Piotr spotkał Jezusa Chrystusa idącego do miasta.

Kapitol
W czasach rzymskich Kapitol stanowił centrum religijne, a obecnie jest to centrum historyczne. Wzgórze Kapitolińskie jest najmniejszym z siedmiu rzymskich wzgórz.
w Pałacu Konserwatorów na Kapitolu znajduje się słynna rzeźba Wilczycy karmiącej Romulusa i Remusa z około 470 roku pne, która jest symbolem miasta. Jej kopia widnieje na kolumnie w Kapitolu.

Zamek Świętego Anioła
Inaczej Mauzoleum Hadriana - grobowiec przeznaczony dla cesarza Hadriana, jego rodziny oraz następców. W 1277 roku papież Mikołaj III połączył zamek z Watykanem korytarzem istniejącym do dnia dzisiejszego. Od 1752 roku budynek zdobi rzeźba przedstawiająca anioła z mieczem. Obecnie w zamku siedzibę ma watykańskie muzeum średniowiecznej broni.

Forum Romanum
Inaczej Forum Magnum – plac w starożytnym Rzymie u stóp Kapitolu i Palatynu. W czasach starożytnych było to centrum polityczne i towarzyskie, obecnie stan tego miejsca niestety nie zachwyca.

Circus Maximus
Jest to najstarszy i największy cyrk starożytnego Rzymu. 

Inne ciekawe obiekty i miejsca:

Watykan
Watykan to najmniejsze państwo świata, siedziba najwyższych władz Kościoła rzymskokatolickiego, gdzie rezyduje papież. Watykan nazywany jest też Stolicą Apostolską.

Fontanna di Trevi
Fontanna ta powstała w 1732 roku. Jest to najbardziej znana fontanna Rzymu, a przy tym najbardziej wartościowa pod względem artystycznym. W centralnej niszy tej barokowej budowli została umieszczona statua boga Oceana, który powozi rydwanem w kształcie wielkiej muszli, zaprzeżonym w dwa skrzydlate konie morskie. W dwóch mniejszych niszach umieszczono statuły Zdrowia i Obfitości. Jeśli chcesz wrócic do Rzymu, wrzuć do fontanny kika monet stojąc do niej tyłem :)

Schody Hiszpańskie
Popularne Schody Hiszpańskie znajdują się przy Placu Hiszpańskim. Jest to jedno z najbardziej spektakularnych pozostałości po baroku. Schody powstały z inicjatywy papieża Innocentego XIII w latach 1723-26. Na szczycie schodów znajduje się XVI-wieczny kościół Sw. Trójcy.

Schody Hiszpańskie należą do miejsc tłumnie odwiedzanych przez turystów. Odbywają się na nich coroczne pokazy mody słynnych projektantów. Wiosną zdobią je azalie, zaś zimą - w okresie Bożego Narodzenia, na tarasie schodów ustawiana jest szopka. U podnóża stopni znajduje się niewielka fontanna Barcaccia.

Plac Wenecki
Jest to popularne miejsce spotkań turystów. Nad placem dominuje Ołtarz Ojczyzny - piękna budowla z białego marmuru, będąca zarazem pomnikiem króla Wiktora Emanuela II i Grobem Nieznanego Żołnierza. We wnętrzach udostępnione są muzea.

Przy placu stoi również renesansowy Pałac Wenecki z XV wieku, w którym również mieści się muzeum prezentujące kolekcję zgromadzoną przez Pawła II. Na dziedzińcu pałacu stoi fontanna przedstawiająca zaślubiny Wenecji z morzem. Boczna elewacja pałacu łączy się z fasadą kościoła Świętego Marka z IV wieku. 

Plac Navona
Piazza Navona z pięknymi fontannami to jedno z głównych punktów turystycznych, w którym bywa tłoczno. Ponoć kiedyś było to miejsce spotkań zakochanych...

Kościoły: 

Druga nazwa rzymu - Stolica Piotrowa odzwierciedla ważną rolę tego miejsca dla chrześcijaństwa. Jest to widoczne na każdym kroku, gdyż Rzym to miasto setek kościołów, kaplic i innych miejsc kultu. Najważniejszymi są jednak 4 bazyliki patriarchalne: 

Bazylika św. Jana na Lateranie
Jako jedyna nosi tytuł arcybazyliki, gdyż jest katedrą biskupa Rzymu. Potwierdza to napis: Onmius Ecclesiarrum Urbis et Orbis Mater et Caput - Matka i Głowa wszystkich kościołów miasta i świata. Kościół został zbudowany na początku IV wieku. 

Fasadę bazyliki wieńczy piętnaście 7-metrowych figur z rzeźbą Chrystusa ustawioną w centralnej części. Drzwi po prawej stronie to Święta Brama. Wnętrze jest pięcionawowe. W lewej części transeptu znajduje się późnorenesansowy ołtarz Najświętszego Sakramentu. Boczne kaplice oraz nawy to miejsce spoczynku papieży i kardynałów. Po lewej stronie znajduje się wejście na dziedziniec klasztoru.

Transept jest połączony z baptysterium Świętego Jana u Źródła na Lateranie. Zostało zbudowane w latach 314 - 320 przez adaptację istniejących tu wcześniej term Domu Faustyny.

Do kościoła przylega budynek, w którym mieści się dawna kaplica papieska Sancta Sanctorum, w której znajduje się obraz Chrystusa Acheiropoieton widoczny przez okratowane okienko. Prowadzą do niego Święte Schody przywiezione z Jerozolimy.

Bazylika Św. Pawła za Murami
Ta bazylika patriarchalna zbudowana została w latach 386-440 przy Via Ostiense, w miejscu, gdzie wcześniej Św. Lucyna pochowała ciało Św. Pawła. Pięcionawowa świątynia poprzedzona została atrium.

Bazylika Santa Maria Maggiore
Bazylika patriarchalna Świętej Maryi Większej jest położona na wzgórzu Eskwilin. Jej budowę rozpoczęto w 431 roku.

Bazylika Św. Piotra
To najpopularniejsza i najważniejsza dla turystów rzymska bazylika patriarchalna. Zbudowano ją w latach 1506-1626 na placu Św. Piotra w Watykanie. 

To największy kościół na świecie i jedno z najważniejszych świętych miejsc dla Chrześcijan. Według tradycji bazylika stoi na miejscu ukrzyżowania i pochówku Św. Piotra, uznawanego za pierwszego papieża i Opokę kościoła katolickiego. Jego grób leży pod głównym ołtarzem. W bazylice i jej podziemiach znajdują się również groby innych papieży, w tym naszego Papieża Polaka - Jana Pawła II.

Fasadę bazyliki wieńczą charakterystyczne rzeźby przedstawiające 12 apostołów wraz z centralnie ustawioną figurą Chrystusa. Nad wejściem do świątyni znajduje się sala połączona z pałacem papieskim. Z jej balkonu nowowybrany papież udziela błogosławieństwa Urbi et Orbi - Miastu i Światu. 

W centralnej części kościoła, pod kopułą, znajduje się ołtarz główny tzw. papieski. Ponad nim znajduje się baldachim podtrzymnywany przez cztery ozdobne, barokowe kolumny. Od ołtarza prowadzi zejście do Krypty Św. Piotra (niedostępne dla zwiedzających).

Po prawej stronie ołtarza papieskiego znajduje się XIII-wieczny brązowy posąg Błogosławiącego Św. Piotra, a w niszach filarów podtrzymujących kopułę umieszczono figury świętych. Pod figurami Św. Longina i Św. Andrzeja umieszczono zejścia do Grot Watykańskich z sarkofagami papieskimi.

Na posadzce nawy głównej bazyliki zaznaczono długość największych kościołów chrześcijańskich. W połowie długości nawy zauważyć można odległość 103,5 m - długość jedynego uhonorowanego w ten sposób polskiego kościoła - Bazyliki NMP w Gdańsku.

A co Ty sądzisz o tym miejscu?
Napisz swój komentarz:
Podpis:
Rzym
Rzym
Rzym - bazylika Św. Pawła, R. Działach
Rzym - bazylika Św. Pawła, R. Działach
Rzym - Plac Św. Piotra, R. Działach
Rzym - Plac Św. Piotra, R. Działach

Ciekawe miejsca w pobliżu

Miniatura Monte Cassino
Monte Cassino (118 km)
Miniatura Siena
Siena (186 km)
Miniatura Wyspa Korczula
Wyspa Korczula (379 km)
Miniatura Istria
Istria (387 km)
Miniatura Wyspa Kyrk
Wyspa Kyrk (390 km)

Mapa Rzym

Rzym
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 1970-01-01 01:00:00

Wycieczki Krajtroterów

5.0
głosów: 4
Twoja ocena: Zaloguj się
Wycieczka do Włoch to było moje kolejne marzenie,a jak wiadomo,marzenia są od tego,żeby je spełniać...
  • Danusia
  • Zdjęć: 224
4.0
głosów: 1
Twoja ocena: Zaloguj się
Długie godziny spędzone w niezbyt luksusowym autokarze musiały pozostawić jakiś ślad...
  • axtom
  • Zdjęć: 1
0.0
głosów: 0
Twoja ocena: Zaloguj się
I DZIEŃ: Koloseum i Łuk Konstanta Wielkiego:
Koloseum to wielka, historyczna budowla w Rzymie, znana i rozpoznawana na całym świecie od lat...
  • marta.raczkowska018
  • Zdjęć: 29
Pokaż więcej wycieczek

Komentarze

Wysłano: 2014-05-07 16:40:16

Fajnie opisane najbardziej znane obiekty Rzymu, trzeba jednak pamiętać, że Rzym oferuje duuuuzo więcej o czym turyści niestety nie wiedzą. Dlatego polecam zwiedzać to piękne miasto z kimś kto je dobrze zna. Można wtedy poznać historie i sekrety o których nie wiedzą nawet prawdziwi rzymianie :-):-):-)

------------------

http://zagubieniwrzymie.blogspot.com

Wysłano: 2014-08-26 14:14:16

Miałam okazję  zwiedzać Rzym z lokalsami, dużo wiedzą na temat ich miasta :)


Dodaj odpowiedź

Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook