Monte Cassino - Włochy

0.0
głosów: 0
Twoja ocena: Zaloguj się
Monte Cassino to nazwa wzgórza o wysokości niewiele ponad 500 m npm w Apeninach Środkowych, pomiędzy Rzymem i Neapolem. U jego podnóża powstało miasto Cassino, a na szczycie dumnie stoi klasztor Benedyktynów. Dla Polaków Monte Cassino to miejsce znaczące, gdyż znajduje się tu cmentarz polskich żołnierzy walczących tu w czasie II wojny światowej. 

Wjazd na to słynne wzgórze przysparza turystom niesamowitych wrażeń, momentami ostre podjazdy po krętych i malowniczych serpentynach oraz wspaniałe widoki zapadają na długo w pamięć. Można też na szczyt podejśc pieszo, ale przy panujących tu upałach jest to dość męczące rozwiązanie.

Każdego roku pod Monte Cassino przybywa wielu naszych rodaków by oddać hołd polskim żołnierzom tutaj poległym (pod Monte Casino zginęło prawie 1000 naszych żołnierzy) i pochowanym na wojskowym cmentarzu, na którym spoczywa również generał Anders. Sam cmentarz jest bardzo ładny i zadbany. 

W końcu dociera się na sam szczyt, gdzie turystów wita potężny klasztor o bogatej historii. Pierwsze opactwo stanęło tutaj już w 529 roku (na pozostałościach rzymskiej budowli) za sprawą Benedykta z Nursji. W późniejszych wiekach klasztor wielokrotnie był atakowany i niszczony, ale za każdym razem dbano o jego odbudowę. Od 1866 roku opactwo Benedyktynów na Monte Cassino stanowi pomnik narodowy.

Największych zniszczeń dokonała II wojna światowa, na szczęście archiwalne dokumenty zostały w znacznej mierze uratowane, a sam klasztor został po wojnie odbudowany przez rząd włoski.

Dzisiejszy kościół odznacza się pięknym arkadowym Dziedzińcem Dobroczyńców i ciekawym wystrojem wnętrza. Przy zwiedzaniu świątyni należy pamiętać o stosownym stroju (zakryte ramiona i kolana), w przeciwnym razie możemy nie zostać wpuszczeni - dotyczy to wszystkich budowli sakralnych we Włoszech.

A co Ty sądzisz o tym miejscu?
Napisz swój komentarz:
Podpis:
Monte Cassino
Monte Cassino
Monte Cassino - cmentarz, Z. Kociubiak
Monte Cassino - cmentarz, Z. Kociubiak
Monte Cassino - kościół na wzgórzu, E. Piernikarczyk
Monte Cassino - kościół na wzgórzu, E. Piernikarczyk

Ciekawe miejsca w pobliżu

Miniatura Rzym
Rzym (118 km)
Miniatura Siena
Siena (287 km)
Miniatura Wyspa Korczula
Wyspa Korczula (298 km)
Miniatura Wyspa Kyrk
Wyspa Kyrk (398 km)

Mapa Monte Cassino

Monte Cassino
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 1970-01-01 01:00:00

Wycieczki Krajtroterów

5.0
głosów: 4
Twoja ocena: Zaloguj się
Wycieczka do Włoch to było moje kolejne marzenie,a jak wiadomo,marzenia są od tego,żeby je spełniać...
  • Danusia
  • Zdjęć: 224
0.0
głosów: 0
Twoja ocena: Zaloguj się
  Włochy państwo w południowej Europie, na Półwyspie Apenińskim, okalane przez morza Śródziemne, Liguryjskim, Tyrreńskie, Jońskie oraz Adriatyckie...
  • Weber Marek
  • Zdjęć: 193
Pokaż więcej wycieczek

Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook