Mediolan - Włochy

5.0
głosów: 2
Twoja ocena: Zaloguj się
Mediolan to drugie pod względem wielkości miasto we Włoszech, położone na północy, w Lombardii. Jest jednym z najbogatszych miast Europy, obsługiwanym przez kilka lotnisk. Kwitnie tu gospodarka, kultura i elegancja, a przy tym nie brak turystów z całego świata. Milano różni się od innych włoskich miast, architektura nowocześniejsza a ludzie bogatsi i bardziej zagonieni niż ci z południa kraju. Ja polecam Mediolan choćby dla samej tylko Duomo - wspaniałej katedry stojącej w samym centrum tego wielkiego ośrodka miejskiego. 

Mediolan zwiedzałam podczas corocznego Spotkania Młodych Taize. Było to w 1998 roku. Nie wiem, ilu turystów jest tam na codzień, ale wtedy miasto pękało w szwach, to oczywiste. To jednak nie przeszkodziło nam w zwiedzeniu najważniejszych zabytków i ciekawych zakątków tego kosmopolitycznego miejsca.

Całe miasto przygotowane na "najazd" młodzieży z całego globu, było wspaniale ozdobione świątecznymi akcentami. Najbardziej spodobała mi się Galeria Wiktora Emanuela II (plac Duomo i Scala), z sufitu której spływały ku piękne Anioły sporych rozmiarów. To bardzo popularne miejsce w Mediolanie dawało nam codzienie trochę ciepła w mimo wszystko chłodne dni. Koncentrują się tutaj ekskluzywne restauracje, sklepy i butiki oferujące klasykę mody i hity sezonu !

Tuż obok Galerii dumnie stoi Duomo - Katedra Narodzin Św. Marii w Mediolanie - jedna z piękniejszych katedr jakie miałam okazję kiedykolwiek zobaczyć.

Jest to gotycka budowla, której część zewnętrzna ozdobiona jest przez 2245 figur, 135 sterczyn, 96 rzygaczy i około 1 km maswerków. Jej budowa rozpoczęła się w XIV wieku, a zakończyła w XX. Budulcem był marmur z Condagli. Potężny gmach wieńczy strzelista wieżyczka ze słynną Madonną, 4-metrową statuą z pozłacanej miedzi z 1774 roku.

Wewnątrz na szczególną uwagę zasługuje prezbiterium, a na szczycie sklepienia znajduje się relikwia Świętego Gwoździa z Krzyża. Więcej o tym wspaniałym zabytku można się dowiedzieć zwiedzając Muzeum Duomo.

W Mediolanie warto też zajrzeć do zamku Castello Sforzesco z XV wieku, również położonego w centrum miasta. Jest to ceglana warownia zaprojektowana na planie kwadratu z dziedzińcem usytuowanym po¶rodku. Zamek otacza mur z narożnymi basztami. Obecnie siedzibę ma tutaj Muzeum prezentujące sztukę włoską, choć nie tylko.

To w Mediolanie znajduje się najsłynniejszy teatr operowy świata La Scala z XVIII wieku, o którym często opowiada Bogusław Kaczyński. Tutaj też zbudowano słynny wieżowiec Pirelli o charakterystycznym kształcie. Z ciekawostek wymienić należy również renesansowy kościół Santa Maria delle Grazie, przyległy do niego klasztor skrywa bowiem słynny fresk Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci.

Te kilka dni spędzone w Mediolanie to za mało, żeby dobrze poznać miasto, ale wystarczy, by je polubić i zapragnąć innym razem zobaczyć więcej...

A co Ty sądzisz o tym miejscu?
Napisz swój komentarz:
Podpis:
Mediolan
Mediolan

Ciekawe miejsca w pobliżu

Miniatura Alpy Francuskie
Alpy Francuskie (185 km)
Miniatura Wenecja
Wenecja (245 km)
Miniatura Dolomity
Dolomity (250 km)
Miniatura Bawaria
Bawaria (259 km)
Miniatura Alpy
Alpy (260 km)

Mapa Mediolan

Mediolan
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 1970-01-01 01:00:00

Wycieczki Krajtroterów

5.0
głosów: 2
Twoja ocena: Zaloguj się
Mediolan polozony jest w polnocnej ( bogatej ) czesci Wloch w   malowniczym rejonie  Lombardia...
  • Turysta Kulturowy Barsolis Karol
  • Zdjęć: 50
Pokaż więcej wycieczek

Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook