Dolomity - Włochy

5.0
głosów: 2
Twoja ocena: Zaloguj się
Wystarczy wypowiedzieć słowo Dolomity, by narciarze odczuli dreszczyk emocji, ale i amatorzy wspinaczki chętnie odwiedzają ten zakątek włoskiego kraju. Prócz pięknej pogody, szlaków turystycznych i przepięknych krajobrazów odbierających mowę, czekają tu wyśmienite tereny narciarskie zaliczane do najpiękniejszych i najlepiej utrzymanych na świecie oraz drogi wspinaczkowe oscylujące w szerokich zakresach trudności. 

Dolomity to pasmo górskie w północno-wschodniej części Włoch, na obszarze Południowych Alp Wapiennych. Najwyższym szczytem Dolomitów jest Marmolada (3343 m npm), której wysokość jak na polskie warunki musi robić wrażenie, tym bardziej, że w Dolomitach ponad 20 szczytów ma wysokość wyższą niż 3 tys. m npm.

Dolomity składają się z grup skalnych oddzielonych głębokimi dolinami i wysokimi przełęczami. Najważniejsze grupy to: Marmarole, Marmolada, Sella, Catinaccio, Civetta, Pelmo, Tofany, Cristallo, Antelao, Sorapiss i inne.

Obszar ten jest niezwykle atrakcyjny dla turystów, na co składają się nie tylko piękne granie i turnie, świetne trasy narciarskie, drogi wspinaczkowe, ferraty, tereny wymarzone dla uprawiania turystyki na rowerach górskich, obszary krasowe, ale również niezwykle rozwinięta baza noclegowa i usługowa.

Oczywiście najważniejsza jest tutaj infrastruktura narciarska, spośród wielu ośrodków sportów zimowych w Dolomitach najbardziej znana za sprawą Olimpiady Zimowej z 1956 roku jest Cortina d'Ampezzo, a prócz niej rejony Val Gardena, Alta Badia, Canazei czy Madonna di Campiglio ze wspaniałymi trasami zjazdowymi i slalomowymi, na których odbywają się zawody Pucharu Świata. W Dolomitach można wykupić karnety obejmujące poszczególne ośrodki narciarskie. Jeśli zamierzamy korzystać z jednej doliny, warto wykupić tańszy karnet, jeśli natomiast planujemy skorzystać z wielu ośrodków, warto zapoznać się, jakie karnety w nich obowiązują, np. karnet Dolomiti Superski jest ważny niemal we wszystkich ośrodkach Dolomitów.

Szczególny jest region Arabba-Marmolada m.in. za sprawą masywu Marmolady - "Królowej Dolomitów". Z jej wierzchołka rozpościera się fantastyczny widok na malownicze doliny i niższe szczyty Dolomitów oraz na wierzchołki Alp sięgające jeszcze wyżej. Z Marmolady wiedzie jedna z najdłuższych tras zjazdowych, mająca 12 km długości.

Region ten jest jednym z ulubionych centrów narciarskich w Dolomitach. Wysokogórski klimat sprzyja uprawianiu białego szaleństwa. To tutaj znajduje się słynna "Sella Ronda" - najsłyniejsza trasa Dolomitów, prowadząca dookoła masywu Selli. Uważa się ją za najpiękniejszą trasę w całych Alpach, wiedzie przez 4 przełęcze: Passo Sella, Pordoi, Campolongo i Gardena. Jej długość to aż 26 km. Na trasę można wyruszyć z 4 miejscowości: Selva di Val Gardena, Corvara, Canazei i Arabba.

W tym regionie czeka jeszcze inna atrakcja, a mianowicie Muzeum I wojny światowej położone na wysokości 2950 m npm (najwyżej leżące Muzeum Europy). Znajduje się ono na Punta Serauta. Podobnych fortyfikacji zamienionych w muzea jest w Dolomitach więcej, jedne mówią o wojnie, inne o historii zdobywania tych pięknych gór.

Wspomniana Cortina znana na całym świecie to serce Dolomitów i cel wojaży zarówno zimowych, jak i letnich. To prawdziwy raj dla miłośników dyscyplin "klasycznych" jak i ekstremalnych sportów narciarskich. Aż 95 % tras jest tutaj naśnieżanych. Ponadto na turystów czekają galerie, bary i restauracje. Niestety wysoka jest cena spędzania wakacji w popularnym kurorcie, gdyż Cortina d'Ampezzo to najdroższy rejon Dolomitów.

Dolomity posiadają również wiele letnich stacji klimatyczno-wypoczynkowych. Należą do nich m.in: Sesto położone w południowym Tyrolu, San Candido, malowniczo położone Ortisei (Val Gardena), Predazzo (Val di Fiemme), Cavalese (Val di Fiemme), Alleghe leżące nad jeziorem czy położone wśród pięknych, postrzępionych skał San Martino di Castrozza.

A co Ty sądzisz o tym miejscu?
Napisz swój komentarz:
Podpis:
Dolomity
Dolomity
Dolomity, Kakaqua
Dolomity, Kakaqua
Dolomity - słoneczna kraina, Sankla
Dolomity - słoneczna kraina, Sankla

Ciekawe miejsca w pobliżu

Miniatura Alpy
Alpy (100 km)
Miniatura Wenecja
Wenecja (118 km)
Miniatura Alpy Niemieckie
Alpy Niemieckie (134 km)
Miniatura Bawaria
Bawaria (159 km)
Miniatura Istria
Istria (205 km)

Mapa Dolomity

Dolomity
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 1970-01-01 01:00:00

Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook