Kapadocja - Turcja

5.0
głosów: 5
Twoja ocena: Zaloguj się
Pytasz, co w Turcji warto, trzeba itd ?? Ja odpowiadam Kapadocja !!! To miejsce mnie urzekło. Kapadokia - bo tak jest tam nazywana, to historyczna kraina w Anatolii, między Morzem Czarnym a Górami Taurus, w średniowieczu ważny ośrodek chrześcijaństwa, dziś, choć coraz liczniej odwiedzana przez turystów, nadal tajemna i niezwykła.

My do Kapadocji udaliśmy się z miejscowym biurem podróży (w Alanyi co krok można spotkać biuro oferujące wycieczki w różne części kraju). Tak jest najtaniej (opcja 2 lub 3 dni), śpi się w hoteliku, jak dla nas było całkiem w porządku, ale nasi kompani (mieliśmy okazję trafić akurat na 3 polskie rodziny z Warszawy) mieli odmienne zdanie :) Po prostu słów Turków nie należy brać zbyt poważnie i we wszystko wierzyć. Poza tym podróżowanie z przewodnikiem ułatwia "dojścia" do wielu ciekawych miejsc, niedostępnych dla przeciętnych zjadaczy chleba. 

Kapadocja nie jest zaznaczona na mapach drogowych, należy jej szukać pomiędzy miastami: Aksaray (zachód), Kayseri (wschód), Hacibektas (północ) i Nigde (południe). Zbudowana jest z miękkich skał wulkanicznych - tufów, w których przez wieki drążył wiatr, deszcz i człowiek. Efektem tego jest niesamowity, niespotykany gdzie indziej krajobraz, z dominującymi skalnymi formami w postaci grzybów, kolumn i stożków, zwanymi peribacasi ("baśniowe kominy") oraz średniowiecznymi kościółkami wykutymi w górach czy podziemnymi miastami. Widok ten zapiera dech w piersi.

Najbardziej urozmaicony krajobraz z fantastycznymi ostańcami leży w trójkącie wyznaczonym przez miasta: Avanos, Urgup i Nevsehir. Zdecydowanie warto też wybrać się do wspaniałej, choć położonej nieco na uboczu Doliny Ihlary - oazy zieleni w przepięknym wąwozie. Zachowało się tu wiele skalnych kościołów z nadal widocznymi freskami (niestety naukowcy sądzą, że długo już nie przetrwają dlatego nie wolno robić zdjęć z fleszem).

Dla miłośników górskich zmagań proponuję pobliski wulkan Hasan Dag (3268 m npm) lub bardziej odległy, pokryty śniegiem Erciyes (3917 m npm) - główny "sprawca" Kapadocji, którego lawy niegdyś zalały ten rejon.

Pewno ze względu na moje speleologiczne wykształcenie, zaintrygowało mnie podziemne miasto w Kaymakli. Nie wiadomo kiedy i w jaki sposób ludzie wydrążyli ten skomplikowany system kanałów, izb i szybów wentylacyjnych, ale pewne jest, że miejscowa ludność chroniła się tu podczas wojen nieraz nawet na kilka miesięcy. Podziemne miasto składa się z 4 kondygnacji, znajdowały się tu stajnie, spichlerze, kuchnie, młyny itd - taki podziemny, skalny świat.

W kapadocji odwiedziliśmy pewną kobiecinę, żyjącą w domy wykutym w skale i tkającą ręcznie dywany, chusty czy serwety. Wizyta ta to jakby podróż w zupełnie inną czasoprzestrzeń, inną bajkę. Oczywiście poczęstowała nas herbatką jabłkową - to jest napój Turków, którym częstują na każdym kroku w specjalnych szklaneczkach.

Byliśmy też w zakładzie, gdzie ręcznie wyrabia się naczynia gliniane oraz porcelanę. Garncarz na naszych oczach zrobił piękny dzban na wino. Acha, Kapadocja słynie też właśnie z pysznych win. Kupiliśmy sobie na pamiątkę taki dzbanek. Teraz stoi na komodzie i przypomina nam o tej wspaniałej podróży.
A co Ty sądzisz o tym miejscu?
Napisz swój komentarz:
Podpis:
Kapadocja
Kapadocja
Kapadocja - podziemne miasto
Kapadocja - podziemne miasto
Kapadocja - typowy krajobraz
Kapadocja - typowy krajobraz

Ciekawe miejsca w pobliżu

Miniatura Anamur
Anamur (336 km)
Miniatura Alanya
Alanya (342 km)
Miniatura Pamukkale
Pamukkale (505 km)

Odwiedzili to miejsce

Anna
Danusia
Barsolis Karol
Wojciech
Marcin
zygmunt
Arti1990
JanuszJ59
Małgorzata
Elżbieta

Mapa Kapadocja

Kapadocja
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 1970-01-01 01:00:00

Wycieczki Krajtroterów

4.8
głosów: 5
Twoja ocena: Zaloguj się
hej:)  to było mniej więcej tak:

Stambuł

Dojazd do Turcji i Stambułu mega szybki, zaczelismy lapać w piątek ok...
  • Marcin F.
  • Zdjęć: 19
Pokaż więcej wycieczek

Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook