Efez - Turcja

5.0
głosów: 1
Twoja ocena: Zaloguj się
Ruiny Efezu znajdują się w pd-zach Turcji, w mieście Selcuk. Warto się tu wybrać, bowiem Efez to najlepiej zachowane antyczne miasto w basenie Morza Środziemnego. 

Spacer po uliczkach Efezu wprowadza nas w starożytny świat. Odrobina wyobraźni wystarczy, by zobaczyć to miasto takim, jakim było przed wiekami, tętniące życiem, z pięknymi budowlami i marmurowymi drogami.

Najwspanialszą ulicą Efezu była Droga Arkadyjska zwieńczona szeregiem kolumn tryumfalnych. Prowadzi ona od portu do ogromnego teatru, mogącego pomieścić nawet 25 tys. widzów. Ten hellenistyczny obiekt wkomponowany w zbocze góry Pion odnowili Rzymianie.

Dalej podążamy Drogą Marmurową, mijamy agorę - główny plac targowy miasta, a zaraz za nią ukazują się okazałe ruiny wspaniałej Biblioteki Celsusa zbudowanej w II wieku. Inną piękną budowlą, której efektowne ruiny zachowały się do dnia dzisiejszego, jest Świątynia Hadriana, również pochodząca z II wieku. Marmurowe płaskorzeźby na fasadzie przedstawiają mitologiczne bóstwa.

Oglądając te cuda trudno uwierzyć, że stoją one tutaj już tyle wieków. Piękna jest również droga pomiędzy olbrzymią Świątynią Domicjana i Łaźniami Variusa, wzdłuż której ustawione są jońskie i korynckie kolumny niczym kamienne szpalery. Tutaj też zachował się niewielki, marmurowy Odeon - miejsce wykładów czy koncertów.

Warto poświęcić trochę czasu na dokładne "spenetrowanie" Efezu, tak by poczuć tę atmosferę, przenieść się na chwilę do czasów starożytnych, które znamy jedynie z książek i filmów.
A co Ty sądzisz o tym miejscu?
Napisz swój komentarz:
Podpis:
Efez
Efez
Efez - biblioteka Celsusa
Efez - biblioteka Celsusa
Efez - autorzy wśród ruin antycznego miasta
Efez - autorzy wśród ruin antycznego miasta

Ciekawe miejsca w pobliżu

Miniatura Pamukkale
Pamukkale (154 km)
Miniatura Rodos
Rodos (183 km)
Miniatura Ateny
Ateny (320 km)
Miniatura Edirne
Edirne (420 km)
Miniatura Alanya
Alanya (439 km)

Mapa Efez

Efez
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 1970-01-01 01:00:00

Wycieczki Krajtroterów

4.6
głosów: 5
Twoja ocena: Zaloguj się
To było małe szaleństwo, żeby ukrócić koszty a przy okazji więcej pozwiedzać, na Riwierę Turecką wybraliśmy się w czwórkę samochodem bez klimy...
  • Piernikarczyk Anna
  • Zdjęć: 13
Pokaż więcej wycieczek

Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook