Alanya - Turcja

4.9
głosów: 7
Twoja ocena: Zaloguj się
Jako, że mieszkaliśmy kilkanaście km od Alanyi, bywaliśmy w niej dosyć często. Choć jest to jedno z najliczniej obleganych przez turystów miejsc na Riwierze Tureckiej, urokowi tego miasta trudno się oprzeć. Zabytkowe, z ciekawą historią, a przy tym kolorowe, nowoczesne, z bogatą infrastrukturą turystyczną, atrakcyjne w dzień, jak i nocą :)

Od północy Alanya ograniczona jest przez zbocza gór Taurus, na południu wcina się w Morze Śródziemne, także miasto rozrosło się wzdłuż wybrzeża, na odcinku kilkudziesięciu km. Centralnym punktem przyciągającym przybyszów z całego świata jest port, wokół którego skupiają się ciekawe miejsca warte odwiedzenia. 

My pierwszy raz zobaczyliśmy Alanyę nocą, z okien samochodu w oczy rzucały się oświetlone knajpy i dyskoteki, które szczerze mówiąc mało co nas interesowały oraz Twierdza (Kale) wkomponowana w zbocze góry. To właśnie od niej kilka dni później rozpoczęliśmy eksplorację tej mekki turystów. 

Twierdza Bizantyjska to najciekawszy zabytek Alanyi, a przy tym najznakomitszy obiekt tego typu w całej Anatolii (azjatyckiej części Turcji), wzniesiony w XIII wieku. Obwarowania o długości ponad 6 km pną się malowniczo w górę, na szczycie wzgórza znajduje się sama twierdza, a w pobliżu portu stoi fragment założenia obronnego - Czerwona Wieża (Kizil Kule) o wysokości ponad 30 m.

W pobliżu musiał być również meczet, bo w pewnym momencie usłyszeliśmy tamtejsze "dzwony" czyli charakterystyczne nawoływania wzywające wiernych do odwiedzenia świątyni. Dźwięk ten, często słyszany w Turcji, głęboko zapadł mi w ucho, stanowi integralną część moich wyobrażeń i niewielkiej przecież wiedzy na temat tej wiary.

Przy zwiedzaniu Twierdzy mieliśmy małą przygodę. Wychodzimy z auta, a jako że była to nasza pierwsza wycieczka, byliśmy jeszcze nieobyci w tureckim świecie i jak się okazało naiwni. Podchodzi grupa 4 młodych Turków, coś tam po angielsku umieli i mówią, że nas zaprowadzą do Twierdzy krótszą drogą, są bardzo uprzejmi, wołają nas, więc idziemy za nimi. Wyprowadzają nas w chaszcze i pniemy się prawie pionowo w górę. Idę i myślę, kurde, jacy oni fajni, że im się tak chce łazić z turystami, a za chwilę, a może oni nas chcą tu zabić i okraść, za dużo filmów :). Po chwili jesteśmy na górze, jakieś tyły Twierdzy widać a oni rzucają nam dość wygórowaną cenę za tę przysługę. No i w tym momencie oczy nam się otwierają - poznajemy prawdziwe oblicze Turków :) Po krótkiej kłótni (już miałam lekkiego stracha jak to się skończy) dajemy im parę miejscowych pieniążków i "wyłudzacze" odchodzą. Potem juz nie byliśmy tacy łatwowierni :)

Po drugiej stronie portu rozciąga się wspaniała, piaszczysta plaża nazwana na cześć egipskiej królowej Plażą Kleopatry, a w pobliżu zwiedzić można Jaskinię Damlatas. Trochę byłam nią zawiedziona, co prawda nacieki piękne i okazałe, ale kolejka długa, grota malutka, a do tego w środku jaskini ławeczka, na której wszyscy robili sobie zdjęcia ! Komercja weszła nawet pod ziemię :) U nas się z takim czymś nie spotkałam, ale w końcu to Riwiera Turecka, miejsce żyjące dla turystów i z turystów.
A co Ty sądzisz o tym miejscu?
Napisz swój komentarz:
Podpis:
Alanya
Alanya
Alanya - ruiny twierdzy
Alanya - ruiny twierdzy
Alanya - Jaskinia Damlatas
Alanya - Jaskinia Damlatas

Ciekawe miejsca w pobliżu

Miniatura Anamur
Anamur (91 km)
Miniatura Pamukkale
Pamukkale (297 km)
Miniatura Rodos
Rodos (338 km)
Miniatura Kapadocja
Kapadocja (342 km)
Miniatura Efez
Efez (439 km)

Odwiedzili to miejsce

Anna
Barsolis Karol
Roman
Paweł
Piotr
olaf
Arti1990
Stanisław
Marcin

Mapa Alanya

Alanya
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 1970-01-01 01:00:00

Wycieczki Krajtroterów

4.8
głosów: 5
Twoja ocena: Zaloguj się
hej:)  to było mniej więcej tak:

Stambuł

Dojazd do Turcji i Stambułu mega szybki, zaczelismy lapać w piątek ok...
  • Marcin F.
  • Zdjęć: 19
4.6
głosów: 7
Twoja ocena: Zaloguj się
Kapadocja to przepiękna kraina historyczna leżąca w Anatolii, w centralnej Turcji, pomiędzy Morzem Czarnym a Górami Taurus...
  • Piernikarczyk Anna
  • Zdjęć: 25
4.3
głosów: 6
Twoja ocena: Zaloguj się
Pewnego dnia spedzając urlop w Demirtas leżącym niedaleko Alanyi, wybraliśmy się na wycieczkę do miasta Anamur - wschodniego krańca Riwiery Tureckiej...
  • Piernikarczyk Anna
  • Zdjęć: 25
Pokaż więcej wycieczek

Komentarze

piksel
Wysłano: 2013-06-16 09:04:36

Ja byłam w Antalyi, to niedaleko, też bardzo fajne miejsce, mieliśmy objazdówkę z alfa starem, w zasadzie udało nam się zobaczyć najciekawsze miejsca w Turcji: Pamukkale, Kapadocja, Konya, Stambuł. Turcy zrobili na mnie bardzo pozytywne wrażenie, pogodni, gościnni, serdeczni. Bardzo dobrze się tam czułam.

Wysłano: 2014-01-18 17:05:11

Byłam niedaleko Alanyi,w Konakli. Żałuję,że do samej Alanyi mimo zaledwie 10 km odległości nie dotarłam.Ale Turcję bardzo  miło wspominam.Kto wie,może kiedys tam wrócę?

Ostatnio edytowany: 2014-01-19 21:19

Piękna nasza Polska cała...

Wysłano: 2014-01-18 18:12:36

Ja byłam w Alanyi, też Turcję dobrze wspominam :) I jest bardzo ładnie

krajtroter.pl - turystyczna karta rabatowa
e-parkrozrywki.pl - portal o polskich parkach rozrywki
FotoAnia.pl - fotoblog z fotografią dziecięcą

Wysłano: 2014-05-11 16:02:12

Bardzo ciekawe miejsce, wielu znajomych co tam byli polecają :) ja nie długo ze swoją żoną też będe tam chciał się wybrać.. wtedy opiszę jakie były moje wrażenia :)

Wysłano: 2015-11-01 13:01:49

Turcja jest piekna, ja byłam w Antaly a z Alanyi miałam przylot i wylot :) polecam każdemu kto nie ma pomysłu na wakacje :)


Dodaj odpowiedź

Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook