Warning: Illegal string offset 'rozmiary_zdjec' in /funkcje/turystyka.class.php on line 796

Warning: Illegal string offset 'bez_szczegolow' in /funkcje/turystyka.class.php on line 815
Tunezja - Podróże po Świecie wycieczki relacje

Tunezja

0.0
głosów: 0
Twoja ocena: Zaloguj się
Błękit morza, złoty piasek, palmy i wielbłądy - to pierwsze skojarzenia związane z Tunezją. To arabskie państwo jest najbardziej liberalnym i turystycznym krajem w tej części świata, a przepiękne krajobrazy i luksusowe hotele to gwaranty wspaniałego wypoczynku, na który każdego roku decyduje się niezliczona liczba turystów ... 

Tunezja leży w północnej Afryce nad Morzem Śródziemnym. To położenie sprawia, że Tunezja jest niezmiernie ciekawym państwem, bowiem prócz typowego, śródziemnomorskiego leżakowania w hotelach o europejskich standardach, oferuje tak egzotyczne dla nas uciechy, jak np. pustynna wycieczka na wielbłądzie. Sahara i wydmy to obowiązkowy punkt programu, fascynujący turystów w kadym wieku i każdej narodowości. Ale to południe kraju. Na północy natomiast rozciągają się pasma tropikalnego, soczyście zielonego Atlasu, poprzecinanego potokami, jeziorami i malowniczymi wodospadami. Widoki te potrafią wprowadzić w stan osłupienia, nic więc dziwnego, że Tunezja tak urzeka swych gości.

Równie zaskakujące są tutejsze miasta i miasteczka, kryjące fantastyczną, zabytkową architekturę. Odnajdziemy w niej ślady różnych kultur, gdyż Tunezja w ciągu wieków pozostawała pod panowaniem cesarstwa rzymskiego, Turcji czy Fenicjan. Oczywiście nie brakuje też elementów orientu. Taka mieszanka w połączeniu z tradycyjną arabską zabudową daje naprawdę niesamowity efekt i sprawia, że chce się spacerować wśród wąskich uliczek i podziwiać to, co przetrwało do dnia dzisiejszego (meczety, medyny i suki czyli targowiska). Wiele zespołów architektonicznych w tunezyjskich miastach wpisanych zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO, np. ruiny w Kartaginie czy Medyna w Tunisie. Tunis to stolica Tunezji kryjąca wspaniałe zabytki, położona na północy kraju, około 10 km od Morza Śródziemnego. 

Jednym z piękniejszych miasteczek Tunezji jest Sidi bu Said, leżące niedaleko Tunisu. Charakterystyczną cechą tego romantycznego miejsca są śnieżnobiałe domki z niebieskimi dodatkami. Sidi przypomina raczej bajkowy świat niż realną rzeczywistość, a to uczucie potęguje spokój i ład tu panujący. Koniecznie w miasteczku tym trzeba odnaleźć słynną kawiarnię Cafe des Nattes i tam chłonąć klimat tego miejsca, najlepiej sącząc słodką herbatkę miętową z uroczej filiżanki.

Fascynującymi miejscami są też: El Jem z okazałym i dobrze zachowanym amfiteatrem zbudowanym przez Rzymian na wzór rzymskiego Koloseum, ruiny w Kartaginie czy jedno ze świętych miast islamu - Kairuan. Ciekawostką jest fakt, że meczet stojący w Kairuan jest najstarszą świątynią w północnej Afryce, a sam ośrodek jest najbardziej konserwatywnym miastem w całej Tunezji. Warto o tym pamiętać, odwiedzając to centrum islamu.

Ale największą popularnością w Tunezji cieszy się wybrzeże Morza Śródziemnego, a na nim popularne kurorty, piękne plaże i przyjemnie ciepła woda. Nieważne czy przyjedziesz tu z dziećmi, czy na romantyczny miesiąc miodowy, a może pociąga cię ekstremalny świat sportów wodnych i nocne szaleństwa, Tunezja niezmiennie satysfakcjonuje każdego przybysza i daje mu to, co ma najlepszego.

Tunezyjskie wybrzeże północne nazywane jest Koralowym Wybrzeżem. Spotkać tu można naprawdę wspaniałe kurorty ukryte w przepięknym krajobrazie. Jednym z większych jest Bizerta (północny kraniec Tunezji) z ciekawym starym portem i medyną. Fantastycznym miejscem na wypoczynek jest Tabarka położona całkiem na zachodzie, z przepięknymi plażami i okazałą twierdzą. Tutejsze zatoczki to prawdziwy raj dla nurków i miłośników raf koralowych (szczególnie Narodowy Park Morski wysp Zembra).

W Tunezji, a szczególnie w turystycznych centrach bez problemu dogadasz się w językach: francuskim, angielskim, a nawet niemieckim. W tych rejonach nie odczuwa się także tego, że islam wyznaje przygniatająca większość mieszkańców. Nawet w głębi kraju sytuacja kobiet nie jest zła i w wielu przypadkach prawa niewiast pokrywają się z prawami mężczyzn, co jest rzadkością w islamskich narodach. Szczególnymi względami natomiast obdarzane są tutaj blondynki, co z pewnością każda jasnowłosa Europejka odczuje na własnej skórze :)

Na pewno każdy turysta szybko zorientuje się też, że jednym z ulubionych zajęć mieszkańców jest targowanie się. Podobnie jak w Turcji, w Tunezji nie ma zakupów bez tej ciekawej i zabawnej rozrywki, przy której na dodatek można sporo zyskać. Najgłośniejsze przekamarzanie się o cenę słychać oczywiście na tunezyjskich targach. Uwielbiam takie miejsca, bo tam naprawdę można poczuć smak i klimat kraju. Prócz typowych warzyw, jak ziemniaki, pomidory czy fasola, wszędobylskiego kuskusu i najróżniejszych owoców morza, na bazarze zakupić można piękną biżuterię, perfumy, skóry, tkaniny, często wyrabiane ręcznie.
A co Ty sądzisz o tym państwie?
Napisz swój komentarz:
Podpis:

Ciekawe miejsca Tunezja

Miniatura Tunis (Kartagina i Sidi Bu Said)
Tunis (Kartagina i Sidi Bu Said)
Miniatura Susa i Port El Kantaoui
Susa i Port El Kantaoui
Znasz ciekawe miejsce w tym państwie? Dodaj je!
Tunezja
Tunezja
Tunezja, Colart
Tunezja, Colart
Tunezja - osada w górach, Colart
Tunezja - osada w górach, Colart
Tunezja - Berber, Colart
Tunezja - Berber, Colart
Tunezja - Sahara, Colart
Tunezja - Sahara, Colart
Tunezja - Medyna w Tunisie, Colart
Tunezja - Medyna w Tunisie, Colart
Tunis - Medina, Colart
Tunis - Medina, Colart
Targ w Tunezji, Citania
Targ w Tunezji, Citania
Drzwi do medyny, Marafet
Drzwi do medyny, Marafet
Tunezja - na parkingu..., Mucia
Tunezja - na parkingu..., Mucia
Zachód słońca w Tunezji, Mucia
Zachód słońca w Tunezji, Mucia
Tunezja - wielbłąd, Colart
Tunezja - wielbłąd, Colart
Tunezyjka, Mucia
Tunezyjka, Mucia
Tunezja- Sidi Bu Said, Citania
Tunezja- Sidi Bu Said, Citania
Tunezja - amfiteatr w El Jem, Gabixmas
Tunezja - amfiteatr w El Jem, Gabixmas
Tunezja - meczet w Kaiouran
Tunezja - meczet w Kaiouran
Tunezja - Monastir, Helenej
Tunezja - Monastir, Helenej
Tunezja - Kantaoui, Marafet
Tunezja - Kantaoui, Marafet
Tunezja - Kantaoui, Marafet
Tunezja - Kantaoui, Marafet
Tunezja - Kantaoui, Marafet
Tunezja - Kantaoui, Marafet
Tunezja - Port Kantaoui, Marafet
Tunezja - Port Kantaoui, Marafet
Zobacz całą galerię

Informacje ogólne

- Sąsiedzi: Libia, Algieria
- Stolica: Tunis
- Najwyższy szczyt: Dżabal asz–Szanabi (1544 m npm)
- Główne miasta: Safakis, Susa, Ariana, Bizerta, Kabis
- Klimat: na wybrzeżu śródziemnomorski, w głębi bardziej suchy
- Powierzchnia: 163 tys. km2
- Ludność: 10 mln mieszkańców
- Gęstość zaludnienia: 60 os/km2
- Języki: arabski (urzędowy), francuski
- Ustrój: republika
- Głowa państwa: prezydent
- Waluta: dinar tunezyjski (TND) = 1000 milimów
- Informacja zdrowotna: świadectwa szczepień nie są wymagane, ale warto zaszczepić się przeciw polio i tężcowi (głównie poza obszarami typowo turystycznymi)
Tunezja - mapa

Wycieczki Krajtroterów

5.0
głosów: 3
Twoja ocena: Zaloguj się
Dotrzeć na lotnisko w Warszawie w pewnych określonych godzinach , wcale nie jest tak łatwo , jakby pozornie wydawać się mogło...
  • G. Edyta
  • Zdjęć: 38
4.0
głosów: 3
Twoja ocena: Zaloguj się
Tunezja jest pięknym i wyjątkowo liberalnym krajem, przynajmniej jeśli chodzi o kraje arabskie...
  • Lewandowska Marta
  • Zdjęć: 1
0.0
głosów: 0
Twoja ocena: Zaloguj się
  Samolot wylądował w Monastirze,stąd wyjechaliśmy autobusem w podróż trwającą około 2,5 godz...
  • Pawlak Monika
  • Zdjęć: 104

Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook