Warning: Illegal string offset 'rozmiary_zdjec' in /funkcje/turystyka.class.php on line 796

Warning: Illegal string offset 'bez_szczegolow' in /funkcje/turystyka.class.php on line 815
Singapur - Podróże po Świecie wycieczki relacje

Singapur

5.0
głosów: 1
Twoja ocena: Zaloguj się
Singapur to azjatyckie państwo-miasto położone na wyspach, przy południowym krańcu Półwyspu Malajskiego. Nazwa Singapur pochodzi od słów: singa (lew) i pura (miasto), a więc Miasto Lwa. Nie ulega wątpliwości, że miejsce to nie cieszy się zbytnią popularnością w Polsce, a wiedza o nim kończy się na podstawowych informacjach. Spróbujmy to zmienić... 

Singapur jest najbardziej (zaraz po Japonii) rozwiniętym państwem Azji. Dzięki gwałtownemu rozwojowi gospodarczemu po drugiej wojnie światowej zaliczany jest do azjatyckich tygrysów.

Ze względu na niewielką powierzchnię i bardzo gęste zaludnienie, każdy skrawek ziemi jest w tym kraju na wagę złota, stąd też przeważają tu nowoczesne drapacze chmur. Myli się jednak ten, kto uważa, że na tym kończy się architektura Singapuru. Bo chociaż szklane wieżowce dominują w ogólnym "obrazku" miasta (głównie za sprawą wysokości), to nie brak tu pięknych ogrodów botanicznych, wspaniałej, egzotycznej roślinności i historycznej zabudowy orientalnej.

Serce Singapuru stanowi rzeka Singapur i ulokowane wokół niej dzielnice, m.in stara dzielnica kolonialna, Chinatown czy Orchard Road. Ta ostatnia jest najnowocześniejszą dzielnicą Singapuru. Wznoszą się tu wielopiętrowe luksusowe hotele, pasaże handlowe i biurowce, a to wszystko przeplata się z bujną roślinnością tropikalną. Stoi tu również pałac prezydencki Istana, udostępniony dla turystów tylko w niektóre ważne święta, np. Nowy Rok.

Centrum administracyjne, a przy tym jedna z najatrakcyjniejszych części miasta dla turystów to stara dzielnica kolonialna Historic District. Przeważa tu zabudowa w stylu wiktoriańskim. Znajdziesz tu najstarszy zabytek Singapuru - kościół ormiański z 1835 roku. Ponadto stoi tu katolicka katedra Dobrego Pasterza i anglikańska katedra Św. Andrzeja.

Ważnym miejscem w tej dzielnicy jest niewątpliwie Raffles Hotel - imponujący hotel w stylu kolonialnym. Budynek główny pochodzi z roku 1887, a pokoje oznaczone są nazwiskami osobistości, które w nich przebywały.

W pięknym parku Fort Canning warto zajrzeć do Battle Box - podziemnej kwatery głównej z czasów II wojny światowej. Prezentowana jest tu fascynująca wystawa na temat japońskiej inwazji na Singapur w 1942 roku.

Historic District oferuje też inne ciekawe Muzea, m.in: Muzeum Narodowe prezentujące rozwój Singapuru od małej rybackiej osady po jeden z najlepiej rozwiniętych państw świata oraz Galerię Sztuki propagującą kulturę dalekiego wschodu.

Chyba najciekawsza, a napewno najbardziej kolorowa i malownicza jest dzielnica chińska czyli Chinatown, która zachowała klimat miast chińskich. Warto przejść się wąskimi uliczkami (przypominającymi bazar), przy których natrafimy na ciekawe drewniane świątynie chińskie z najpopularniejszą i najstarszą Thian Hock Keng. Również tutaj zachowała się najstarsza w mieście świątynia hinduistyczna – Sri Mariamman, z piękną wieżą ozdobiną kolorowymi rzeźbami postaci ludzkich. 

To fantastyczne, że na obszarze jednego miasta współistnieją różne kultury, spotykają się wyznawcy wielu religii, np. w dzielnicy Kampong Glam, gdzie zamieszkują muzułmanie, wznoszą się dumnie ku górze meczety, wśród których największy jest Meczet Sułtana pokryty złotą kopułą, zaś w dzielnicy Little India żyją Hindusi, a jeszcze gdzie indziej stoi buddyjska Świątynia 1000 Świateł.

Ale Singapur to także rozrywka i wspaniały wypoczynek, a przypomina nam o tym wyspa Sentosa. Zbudowano na niej oceanarium, w którym poprzez szklany korytarz można doznać wrażenia wędrowania wśród morskich stworzeń. Ale to nie jedyne zwierzęta, jakie dane nam będzie zobaczyć na wyspie - na odważnych czeka krokodylarium z olbrzymią ilością tych ciekawych gadów, zaś dla ludzi o słabszych nerwach polecam kolorowe muzeum motyli. Na pięknych, piaszczystych plażach można poleniuchować lub z zapałem oddać się sportom wodnym. Czynne jest również pole golfowe.

A jaka pogoda panuje w Singapurze? Przez większą część roku jest upalnie i bardzo wilgotnie. Temperatura powietrza w styczniu wynosi średnio 25 stopni Celsjusza, a w czerwcu 27. Latem i zimą panują monsuny, zaś wiosną i jesienią zdarzają się potężne cyklony.

Jest jeszcze jedna ważna sprawa, która na pewno zainteresuje każdego turystę chcącego odwiedzić Singapur - w tym mieście prawie nie notuje się przestępstw. Singapur jest uważany za jedno z najbezpieczniejszych miejsc świata. Dodatkowo zaskakuje tu niespotykana w Azji południowej czystość, a za zaśmiecanie chodnika można zostać ukaranym wysoką karą pieniężną, zatem turyści miejcie się na baczności...

Czegóż jeszcze można zapragnąć, a no wiadomo - strawy. I tu się nie zawiedziemy, bowiem kuchnia singapurska jest doskonała, wyjątkowo urozmaicona i kolorowa. O każdej porze dnia i nocy można dobrze zjeść, a ceny nie odbierają apetytu. Serwuje się tu zarówno typowe jedzenie, jak i np. mięso węża. Dodatkowego smaczku potrawom dodaje ich piękny sposób podania. W singapurskich restauracjach i hotelach nie ma zwyczaju dawania napiwku, ponieważ wliczony jest on w cenę.
A co Ty sądzisz o tym państwie?
Napisz swój komentarz:
Podpis:
Znasz ciekawe miejsce w tym państwie? Dodaj je!
Singapur
Singapur
Singapur - tropikalna przyroda, W. Sitek
Singapur - tropikalna przyroda, W. Sitek
Singapur - ciekawa roślinność, W. Sitek
Singapur - ciekawa roślinność, W. Sitek
Singapur nocą, W. Sitek
Singapur nocą, W. Sitek
Singapur - Chinatown nocą, W. Sitek
Singapur - Chinatown nocą, W. Sitek
Singapur - Far East Square, W. Sitek
Singapur - Far East Square, W. Sitek
Singapur - ciekawa architektura, W. Sitek
Singapur - ciekawa architektura, W. Sitek
Singapur - Fort Canning Park, W. Sitek
Singapur - Fort Canning Park, W. Sitek
Singapore - Fort Canning Park, W. Sitek
Singapore - Fort Canning Park, W. Sitek
Singapur - świątynia hinduistyczna, W. Sitek
Singapur - świątynia hinduistyczna, W. Sitek
Singapur - Thian Hock Keng - najstarsza świątynia chińska, W. Sitek
Singapur - Thian Hock Keng - najstarsza świątynia chińska, W. Sitek
Singapur - szklane miasto, W. Sitek
Singapur - szklane miasto, W. Sitek
Singapurskie wieżowce, W. Sitek
Singapurskie wieżowce, W. Sitek
Singapore - wieżowce, W. Sitek
Singapore - wieżowce, W. Sitek
Singapur - drapacze chmur, W. Sitek
Singapur - drapacze chmur, W. Sitek
Zobacz całą galerię

Informacje ogólne

- Stolica: Singapur
- Powierzchnia: 692 km2
- Najwyższy szczyt: Bukit Timah Hill (177 m npm)
- Klimat: równikowy, bardzo wilgotny, monsunowy
- Ludność: 4,4 mln mieszkańców
- Gęstość zaludnienia: 6389 os/km2
- Języki: angielski, chiński (mandaryński), malajski, tamilski
- Ustrój: republika
- Głowa państwa: prezydent
- Waluta: dolar singapurski = 100 centów
- Informacja zdrowotna: nie są wymagane żadne szczepienia, zalecane jest szczepienie przeciwko grypie. W Singapurze jest doskonała opieka medyczna, nie ma obowiązku posiadania ubezpieczeń osobowych, ale ze względu na bardzo wysokie koszty leczenia szpitalnego warto je wykupić (w renomowanych firmach ubezpieczeniowych w Polsce lub w Singapurze).

Singapur - mapa


Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook