Warning: Illegal string offset 'rozmiary_zdjec' in /funkcje/turystyka.class.php on line 796

Warning: Illegal string offset 'bez_szczegolow' in /funkcje/turystyka.class.php on line 815
Kenia - Podróże po Świecie wycieczki relacje

Kenia

0.0
głosów: 0
Twoja ocena: Zaloguj się
Jest takie miejsce na świecie, które od dziecka bardzo chętnie odwiedzam ... w marzeniach :) Właściwie to nie tylko, bo spora część filmów przyrodniczych namiętnie przeze mnie oglądanych daje możliwość przeniesienia się do tej cudownej krainy niemal naprawdę. Oczywiście mowa o afrykańskich sawannach skrywających najwspanialsze zwierzęta świata i zagubione małe osady fascynujących plemion kenijskich. 

Kenia położona jest we wschodniej Afryce, nad Oceanem Indyjskim, w sąsiedztwie m.in. Tanzanii i Ugandy. Jej obszar rozciąga się po obu stronach równika. Rzeźbę wyżyny urozmaicają stożki wulkaniczne sporych rozmiarów. Największy z nich to masyw Kenia z najwyższym szczytem kraju – Batianem (5199 m npm). Podobnie jak słynny Kilimandżaro (5895 m npm), którego północne stoki są dostępne w Kenii, szczyty masywu Kenia są przez cały rok pokryte lodowcem. Ten widok w środku równikowego kraju robi niesamowite wrażenie. Powyżej 3300 m npm góra objęta jest Parkiem Narodowym Kenia, a jej ekosystem wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Kenia jest jedną z ostatnich na świecie tak ogromną ostoją dzikiej przyrody, z dodatkowo niesamowicie bogatym środowiskiem naturalnym. Znajdziemy tu lasy tropikalne, jeziora sodowe, rafy koralowe no i te rozległe sawanny sławiące Kenię w świecie.

Tak się dziwnym trafem złożyło, że sporo zwierząt zamieszkujących afrykańskie sawanny zasługuje na miano naj wśród fauny całego globu. Największym zwierzęciem jest słoń. Ten gigant z dużymi, wachlującymi uszami może ważyć nawet 6 ton. Słonie żyją w dużych stadach, a prym wiodą starsze samice. Inne tutejsze kolosy to: nosorożec, hipopotam czy bawół afrykański. 
 
Najwyższa z kolei jest żyrafa - ten sympatyczny przeżuwacz może osiągnąć aż 6 m wysokości, a wszystko po to, by ogałacać akacje z liści. Najgorszą sławą cieszy się natomiast hiena. Te niezgrabne zwierzęta odrażają nie tylko wyglądem, ale i brzydkimi zwyczajami. Posilają się albo padliną wydartą jej prawowitemu zdobywcy, albo atakują gromadnie swą ofiarę i na wpół żywą pożerają. 

Po afrykańskich sawannach najszybciej, nawet do 110 km/h pomyka gepard - mały łeb, piękna smukła sylwetka i te charakterystyczne 2 czarne pręgi na pysku. To moje ulubione kociaki, które imponują mi tym, że atakują nieraz sporo cięższe od siebie ofiary. 

Spośród wielkich kotów ciekawy jest też lampart, często odpoczywający na drzewach z charakterystycznie zwisającymi łapami, no i oczywiście lew - król zwierząt. Czemu otrzymał taki przydomek? No cóż, najbardziej przypomina władcę swoim lenistwem :) Większość czasu wyleguje się w trawach, podczas, gdy lwice polują. Dorosły samiec pilnuje terytorium swego stada. Może obawiać się jedynie drugiego dorosłego przedstawiciela swego gatunku. Gdy dochodzi do walki i zwycięża intruz, tym samym staje się dominującym samcem w stadzie. W przeciwnym razie musi odejść, jeśli jest do tego zdolny :)

To tylko niektóre spośród fascynujących mieszkańców afrykańskiej sawanny, tak więc nie dziwi nic, że safari dające mozliwość podglądania codziennego życia tych dzikich stworzeń na wolności stało się tak popularną i pożądaną atrakcją turystyczną w Kenii. Safari organizowane są w licznych prawdziwie pięknych parkach narodowych. Najsłynniejszymi są chyba Amboseli, Tsavo czy Masai Mara.

Występowanie w Kenii pór deszczowych wymusza określone zachowanie zwierząt. Dlatego można zaobserwować tutaj wspaniały „spektakl przyrodniczy”. Odwieczne migracje ogromnych stad antylop gnu tworzą niezapomniany widok. Dorosłe samce prowadzą niezliczone rzesze swych podopiecznych z osławionego parku narodowego Serengeti w Tanzanii przez rzekę Mara na północ w kierunku pastwisk. 

Jest to konieczne i dla przygodnych obserwatorów niezmiernie ciekawe, jednak dla wielu antylop kończy się tragicznie. Szczególnie narażone są młodziutkie osobniki, które podczas przeprawy przez rzekę zagubią się i oddalą od mamy i reszty stada. Stają sie wtedy łatwym łupem dla czekających tylko na okazję krokodyli. Niestety życie na sawannie toczy się zgodnie z bezwzględnym prawem natury - silniejszy zwycięża słabszego.

Na chwilę opuśćmy sawanny i przenieśmy się nad Jezioro Nakuru znajdujące się w parku narodowym na obszarze Wielkiego Rowu Afrykańskiego. To, co jest w nim niezwykłe, to różowa poświata tafli wody, którą zbiornik zyskuje dzięki obecności flamingów. Są one prawdziwymi dominantami tego obszaru, w pewnych okresach ich liczba sięga 2 mln, a zjadają skorupiaki i algi, których w ciągu dnia może zniknąć nawet 15 ton. Niesamowita sprawa. To właśnie pigment zawarty w mięczakach nadaje tym ptakom piękny kolor upierzenia.

Ale Kenia to nie tylko fascynująca przyroda. To również niezmiernie ciekawe dla cywilizowanych Europejczyków ludy żyjące tak, jakby czas stał w miejscu a technika nie istaniała. Ich zależność, przystosowanie oraz szacunek wobec tej otaczającej przyrody jest zadziwiający. Przebiegiem życia kieruje tu rytm dnia i nocy, występowanie pór suchych i deszczowych oraz prymitywne wierzenia.

Najbardziej popularnym plemieniem w Kenii są Masajowie, najchętniej żyjący na sawannie. Ich bogata kultura przyciąga uwagę niejednego etnologa i fascynuje przybyszów z różnych zakątków świata. Najbardziej znanym rytuałem jest widowiskowy taniec, którym obecnie tubylcy świadomie przyciągają turystów do wioski. 

Masajscy pasterze żywią się mlekiem, krwią i surowym mięsem. Ich podstawowym bogactwem jest bydło i choć boso prowadzą je na pastwiska, robią to dostojnie, z powagą i dumą. Elegancji ich sylwetkom dodają charakterystyczne czerwone płaszcze oraz wspaniałe nakrycia głowy.

Równie ciekawe plemię zamieszkuje półpustynne tereny w północnej Kenii. Nazywają się Samburu i są pasterzami - nomadami, stąd jedyny ich skarb to bydło. Plemię Samburu świadome własnego piękna, dumnie obnosi się swymi ozdobionymi i pomalowanymi czerwoną ochrą ciałami, szczególną zaś uwagę przywiązują do misternie wykonanych fryzur, przeplatanych guzikami, paciorkami i czym się da :)

Równiny w Kenii zamieszkuje koczownicze plemię Turkana. Podczas pory suchej stale wędrują w poszukiwaniu pastwisk i wody, w pozostałych porach roku mieszkają w niewielkich osadach, na które składają się niskie chaty "zbudowane" z liści i nawozu zwierząt. Zajmują się oni hodowlą bydła i rybołówstwem. Również przedstawiciele plemienia Turkana malują włosy ochrą i zdobią je strusimi piórami. Ponadto nieodzowne są liczne kolczyki, koraliki itp.

Jako, że turyści wprowadzają do kenijskiego budżetu spory wkład pieniężny, odpowiednio dba się tutaj o każdego przybysza z zagranicy, by miał gdzie wygodnie spać, ciekawe rzeczy oglądać i ogólnie miło spędzać czas. Tym sposobem coraz więcej Europejczyków, choć nie tylko, wyjeżdża z Kenii prawdziwie oczarowanych tym miejscem.
A co Ty sądzisz o tym państwie?
Napisz swój komentarz:
Podpis:
Znasz ciekawe miejsce w tym państwie? Dodaj je!
Kenia
Kenia
Kenia - wybrzeże w Mombasa, Mzm
Kenia - wybrzeże w Mombasa, Mzm
Kenia - Jezioro Nakuru, Mathayward
Kenia - Jezioro Nakuru, Mathayward
Kenia - zagubiona chata, Johngard
Kenia - zagubiona chata, Johngard
Kenia - kuchnia polowa, Tsjil
Kenia - kuchnia polowa, Tsjil
Kenia - Masai Men, Amandak27
Kenia - Masai Men, Amandak27
Kenia - macierzyństwo, Camilmarc
Kenia - macierzyństwo, Camilmarc
Kenia - czarnoskóra, Camilmarc
Kenia - czarnoskóra, Camilmarc
Kenia - Masaj, Camilmarc
Kenia - Masaj, Camilmarc
Kenia - taniec Masajów, Tsjil
Kenia - taniec Masajów, Tsjil
Kenia - osada Masajów, Jlong
Kenia - osada Masajów, Jlong
Kenia - Samburu Lodge, Jlong9899
Kenia - Samburu Lodge, Jlong9899
Kenia - krajobraz, Jlong9899
Kenia - krajobraz, Jlong9899
Kenia - pejzaż, Jlong9899
Kenia - pejzaż, Jlong9899
Kenia - safari, Mathayward
Kenia - safari, Mathayward
Kenia - sympatyczny przeżuwacz, Jlong9899
Kenia - sympatyczny przeżuwacz, Jlong9899
Kenia - safari, Mathaywar
Kenia - safari, Mathaywar
Kenia - Park Narodowy East Tsavo, Uni
Kenia - Park Narodowy East Tsavo, Uni
Kenia - lampart w parku narodowym Tsavo, Uni
Kenia - lampart w parku narodowym Tsavo, Uni
Kenia - gepard - najszybszy ssak świata, Mathayward
Kenia - gepard - najszybszy ssak świata, Mathayward
Kenia - lwica, Mathayward
Kenia - lwica, Mathayward
Zobacz całą galerię

Informacje ogólne

- Stolica: Nairobi
- Powierzchnia: 582,6 tys. km2
- Najwyższy szczyt: Masyw Kenia - 5199 m npm
- Główne miasta: Mombasa, Nakuru, Kisumu, Eldoret 
- Klimat: równikowy, gorący i wilgotny
- Ludność: 33,8 mln. mieszkańców
- Gęstość zaludnienia: 54,5 os/km2
- Języki: angielski, suahili
- Ustrój: republika
- Głowa państwa: prezydent
- Waluta: 1 szyling kenijski = 100 centymów
- Najważniejsze atrakcje: obserwacja dziko żyjących zwierząt w Masai Mara, szczególnie atrakcyjne między lipcem i październikiem podczas wędrówek gnu i w niewielkim parku narodowym Amboseli; piesze wędrówki na Masyw Kenia i Masyw Elgon, w góry Aberdare i obszary wokół rzeki Ewaso Nyiro.
- Informacja zdrowotna: przy przekraczaniu granicy lądowej wymagane jest międzynarodowe świadectwo szczepienia przeciwko żółtej febrze i cholerze (dla osób przylatujących bezpośrednio z Europy szczepienie nie jest obowiązkowe). Zalecane jest szczepienie przeciwko polio, tężcowi, oraz durowi brzusznemu. Można zaszczepić się przeciw żółtaczce typu A, ale najlepiej przestrzegać zasad higieny. Aby uniknąć malarii, należy zabezpieczyć się przed komarami i regularnie przyjmować tabletki antymalaryczne. Szczepienia oraz zabezpieczenia należy rozpocząć co najmniej 6 tygodni przed planowaną podróżą.

Kenia - mapa


Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook