Zamki we Francji - Francja

4.0
głosów: 1
Twoja ocena: Zaloguj się
Już wspominałam, że Francja obfituje we wspaniałe zamki i zameczki.   Najbardziej znane i efektowne są Zamki nad Loarą. W dolinie tej najdłuższej rzeki Francji ulokowało się aż kilkaset zamków i pałaców, większość z nich to wyśmienicie prezentujące się budowle renesansowe, zaprojektowane dla króla bądź arystokracji przez artystów włoskich. Ale w dolinie Loary spotkamy również warownie stojące tu od wczesnego średniowiecza. Zamki otoczone są wspaniałymi ogrodami z oryginalną roślinnością i fontannami.

Takim pięknym obiektem jest barokowy zespół pałacowo-ogrodowy Vaux le Vicomte położony w pobliżu Melun, z cudownym otoczeniem, festiwalem światła i Muzeum we wnętrzach.

Jeszcze ładniejszy jest zamek Chenonceau (zwany również zamkiem dam), malowniczo usytuowany nad rzeką Cher (dopływ Loary). Jego początki sięgają średniowiecza, jednak z pierwotnej budowli zachowała się tylko Wieża Marques. Także i ta budowla otoczona jest wspaniałymi ogrodami efektownie poprzecinanymi alejkami spacerowymi. Gdyby mury tego pałacu potrafiły mówić, opowiedziałyby nam o tych eleganckich, a zarazem frywolnych, pełnych przepychu ucztach i balach, które niegdyś regularnie odbywały się w tutejszych komnatach...

Polecam też odwiedzenie zamku Chambord - ten renesansowy gmach chyba najbardziej przypadł mi do gustu, głównie za sprawą swej potęgi i pięknych zdobień. zbudowano go w XVI wieku, nad rzeką Cosson, kilkanaście kilometrów od Blois. To największy zamek w Dolinie Loary. Konstrukcją przypomina średniowieczną twierdzę, w rogach dumnie stoją solidne wieże, całość otoczona ogromnym parkiem. Używany był jedynie podczas polowań, nasuwa się więc pytanie, po co taki kolos na krótkie chwile, ano zamek musiał zadość uczynić mani wielkości właściciela.

Jedno jest pewne, Dolina Loary to wymarzone miejsce dla romantyków i estetów. Na pożegnanie Loary jeszcze jeden efektowny zamek - Sully sur Loire, w departamencie Loiret. Otoczona fosą, warowna twierdza z basztami, szczególnie pięknie prezentująca się o zachodzie słońca, kiedy poświata czerwonej kuli odbija się w wodzie okalającej budowlę.

No ale na Loarze nie kończą się francuskie zamki. Prawdziwe cudo znajdziemy w średniowiecznej scenerii miejscowości Carcassonne, położonej na samym południu Francji. Faktem jest, że oryginalnego średniowiecza nie ma tu za dużo, natomiast całość sprawia niemałe wrażenie. Piękna zabudowa starego, warownego miasta Cite (turystyczna część Carcassonne) wprawia w zachwyt niemal każdego turystę (pomijając może historyków). Niespotykanej urody fortecę tworzą 53 wieże (bramy i barbakany) oraz podwójny pierścień wałów obronnych. Fortyfikacje te umieszczono na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Również na południu Francji, w słynnym mieście Avignon, zachował się monumentalny, górujący nad miastem Pałac Papieży. Nazwa tej przepięknej budowli z białego kamienia jest naprawdę myląca, ktoś oczekiwać mógłby eleganckiego, niedużego pałacyku służącego garstce księży, a faktycznie oczom ukazuje się warowny zamek z prawdziwego zdarzenia, zawierający fortyfikacje z XIV wieku. Jest to największa gotycka budowla w Europie, kryjąca 2 rezydencje i romańską katedrę z oryginalnymi freskami. Nie można też zapomnieć o popularnym moście St-Benezet, na którego cześć powstała piosenka "Sur le pont d'Avignon". Cały kompleks, stanowiący niezwykle cenny pomnik historii został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Każdego roku Od połowy lipca do połowy sierpnia w Pałacu Papieskim odbywa się największy we Francji teatralny Festiwal Awinioński.
A co Ty sądzisz o tym miejscu?
Napisz swój komentarz:
Podpis:
Zamki we Francji
Zamki we Francji
Dolina Loary - Sully sur Loir, Criscris1
Dolina Loary - Sully sur Loir, Criscris1
Dolina Loary - Vaux le Vicomte, Cedric77
Dolina Loary - Vaux le Vicomte, Cedric77

Ciekawe miejsca w pobliżu

Miniatura Paryż
Paryż (159 km)
Miniatura Brighton
Brighton (378 km)
Miniatura Londyn
Londyn (446 km)
Miniatura Alpy Francuskie
Alpy Francuskie (456 km)
Miniatura Stonehenge
Stonehenge (463 km)
Miniatura Strasburg
Strasburg (482 km)

Odwiedzili to miejsce

Anna
mokunka
Barsolis Karol
Tadeusz
Ela
Łukasz
Wojtek
Maciej
paweł
Monika
Joanna
axtom
MARTUSIA I ADAŚ
piotr
Paweł
andrzej
Krzysztof
Caroline
Bullitt

Mapa Zamki we Francji

Zamki we Francji
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 1970-01-01 01:00:00

Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook