Paryż - Francja

4.3
głosów: 3
Twoja ocena: Zaloguj się
Aby pisać o Paryżu, trzeba mieć go przed oczyma, trzeba przenieść się duszą do tego serca Europy. A jako że minęło już latek kilka, błądzę pamięcią po tych uliczkach nieco we mgle, ale postaram się oddać choć w części klimat tamtych dni... 

Paryż to stolica Francji (niektórzy twierdzą, że i Europy), położona nad Sekwaną, w centrum Basenu Paryskiego. Z każdej strony świata zmierzają ku niemu przybysze, zauroczeni zabytkami, atrakcjami i opowieściami tych, którzy byli tu wcześniej. 

Paryż ma układ koncentryczny z rozchodzącymi się gwiaździście bulwarami. Oś główną stanowi dolina Sekwany, dzieląca miasto na dwie części: prawobrzeżną (północną) i lewobrzeżną (południową).

Historyczne serce Paryża to wyspa Cite na Sekwanie, gdzie stoi olbrzymi Pałac Sprawiedliwości (Palais de Justice), Święta Kaplica (Sainte-Chapelle) oraz legendarna katedra Notre Dame de Paris. Niestety podczas naszej wizyty rusztowania ukryły jej prawdziwe, zewnętrzne piękno.

Ze względu na ogrom miasta, trudno tu mówić o jakimś konkretnym centrum, na każdym kroku spotyka się tutaj jakieś wspaniałe budowle, romantyczne mosty, ciekawe, zaludnione place i oszałamiające butiki, bo przecież Paryż to również stolica mody. Każdego dnia wybieraliśmy sobie nowy element tej pięknej układanki, do którego wiozło nas gościnne i "wszędobylskie" metro. No a potem już tylko pozostawało dreptać i zachwycać się tym, co zastaliśmy.

W jedną całość udało nam się to poskładać podczas wizyty na Wieży Eiffla, mozolne podejście na platformę widokową pozwoliło objąć wzrokiem cały Paryż. Wystarczyło ten widok schować do kieszeni i zabrać do domu, ale co pozostałoby innym ? Kupiliśmy więc na pamiątkę małą figurkę przedstawiającą ten niecodzienny zabytek techniki. Tego mają tu pod dostatkiem, więc nikomu nie braknie. Jeszcze raz powróciliśmy później w to miejsce, w Sylwestra, z szampanem, by świętować nadejście Nowego Roku.

Z tych kawałeczków składających się na Paryż, najbardziej upodobałam sobie Montmartre - dzielnicę artystów. Chyba nie jestem odosobniona w tym wyborze, bo to naprawdę cudowne, czarujące miejsce. Jest tu spokojnie, jasno, czysto, uliczni malarze szkicują swe dzieła, w powietrzu dosłownie fruwa duch artyzmu...

No a na dodatek właśnie tutaj stoi mój ulubiony zabytek Paryża - kościół Najświętszego Serca Jezusowego (Sacre Coeur). Ta biała budowla z charakterystycznymi kopułami nie przypomina typowych kościołów europejskich, może dlatego, że nawiązuje do stylu bizantyjskiego. W każdym razie to najpiękniejszy kościół, jaki kiedykolwiek dane mi było oglądać. Prócz wieży Eiffla, to najwyższa budowla Paryża, z kopuły której również roztacza się wspaniała panorama miasta. A że stoi na wzgórzu Montmartre, to i z ziemi przepięknie otwiera się widok na Paryż, szczególnie efektowny wieczorną porą.

Tak możnaby pisać i pisać, a końca nie widać. Przejdę zatem do konkretów. Napiszę jeszcze tylko tyle, że nie sposób w kilka dni poznać tego miejsca w sposób zadowalający, to jak kęs pysznego tortu, gdy ma się ochotę na cały :)


Najciekawsze zabytki i atrakcje Paryża:

Wieża Eiffla
(La tour Eiffel)

48°51'30.05"N 2°17'40.38"E 
Pola Marsowe (Champs de Mars)

Winda czynna:
9.30-23.00 (lipiec i sierpień 9.00-24.00)
Wjazd odpłatny

Wieża Eiffla (Dama Paryża) to niekwestionowany symbol Paryża, ten zabytek techniki wpisał się w krajobraz miasta w 1889 i dumnie stoi do dziś, gromadząc u swych "stóp" rzesze turystów z całego świata. Cała konstrukcja z kutego żelaza powstała w ciągu zaledwie 2 lat, co było wynikiem godnym podziwu.

Jej wysokość to 324 m, a trzy platformy widokowe znajdują się na wysokościach: 58 m, 116 m i 273 m. Do trzeciej platformy dojeżdża winda, natomiast od ziemi do samej góry prowadzą schody. My zatrzymaliśmy się na platformie drugiej, bo na najwyższą brakło nam sił czy odwagi... nie pamiętam :)


Katedra Notre-Dame (Notre-Dame de Paris)

Cite
Dziedziniec Notre-Dame (Parvis de Notre-Dame)

Godziny otwarcia:
8.00-18.45

Zwiedzanie katedry darmowe
Zwiedzanie muzeum, krypty i wieży odpłatne

Paryska Notre-Dame to jedna z najbardziej popularnych świątyń świata. Nazwę (dość popularną w Europie) można tłumaczyć jako Nasza Pani w kontekście Matki Boskiej.

Budowa tej wspaniałej, gotyckiej katedry rozpoczęła się już w XII wieku. Jest to pięcionawowa bazylika z krótką nawą krzyżową i kaplicami bocznymi. Długość całej budowli to 130 m, a wysokość - 70 m.

Całą szerokość dwuwieżowej fasady katedry zajmują trzy portale. W środkowym - najszerszym wyrzeźbiono scenę Sądu Ostatecznego. Ponad nim natomiast umieszczono przepiękną rozetę rozświetlającą wnętrze świątyni. Dodatkowego efektu nadają liczne witraże, także przy słonecznej pogodzie w mrocznych wnętrzach dostrzec można piękną grę światła i koloru.

Ważne i cenne są potężne dzwony katedralne umocowane w wieżach, odzywające się kilka razy w ciągu dnia. To między innymi o nich opowiada historia dzwonnika z Notre-Dame...


Święta Kaplica (Sainte-Chapelle)

Cite

Będąc na wyspie Cite i zwiedzając Notre-Dame, warto wstąpić również do kaplicy Sainte-Chapelle, pochodzącej z XIII wieku. Niegdyś była to część pałacu królewskiego, obecnie otacza ją Pałac Sprawiedliwości.

Jest to kaplica podwójna, dwukondygnacyjna z przedsionkiem i apsydą, zwieńczona smukłą iglicą. Dolną kaplicę zdobi bogata polichromia, w górnej natomiast uwagę przykuwa 15 okien zdobionych wspaniałymi witrażami z XIII wieku, każdy o wysokości 15 m. Przedstawiają one sceny ze Starego i Nowego Testamentu.


Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego (La basilique du Sacre Coeur)

ul. Chevalier de la Barre 35

Godziny otwarcia:
Bazylika: 6.45-22.30.
Kopuła i krypta: 10.00-17.45

Zwiedzanie bazyliki darmowe
Zwiedzanie kopuły i krypty odpłatne

Bazylika stojąca na szczycie wzgórza Montmartre wybudowana jest w stylu romańskim, ale nawiązuje do stylu bizantyjskiego. Białe kopuły budowli sięgające 79 metra widać niemal z kadego miejsca w Paryżu.

Wnętrze katedry zdobią piękne mozaiki, jedna z nich, przedstawiająca Chrystusa z rozpostartymi ramionami należy do największych dzieł tego typu na świecie. W wolno stojącej dzwonnicy znajduje się też jeden z najcięższych dzwonów - "Savoyarde", ważący 19 ton.

Przed świątynią stoją posągi ulubieńców Francuzów - Joanny d'Arc i króla Ludwika Świętego. A ja nie mogę powstrzymać się od tego, by napisać jeszcze raz, że to mój ulubiony zabytek Paryża.


Łuk Triumfalny (L'Arc de Triomphe)

plac Charles'a de Gaulle'a (kraniec Pól Elizejskich)

Łuk stanowi pomnik upamiętniający zwycięstwa napoleońskie. Budowla powstała w I poł. XIX wieku w formie jednoarkadowego rzymskiego łuku triumfalnego o wysokości 50 i szerokości 45 m.

Na Łuku znajdują się 4 reliefy: Marsylianka, Triumf Napoleona, Obrona Francji przed koalicją 1814 i Pokój. Fryz obiegający Łuk przedstawia wymarsz i tryumfalny powrót francuskiej armii.

Pod Łukiem znajduje się grób nieznanego żołnierza, z "wiecznym płomieniem" symbolicznie rozpalanym każdego wieczora oraz niewielkie muzeum o historii budowli. Na szczycie Łuku natomist znajduje się platforma widokowa, z której roztacza się ładny widok na tak popularne Pola Elizejskie.


Pałac Inwalidów (Les Invalides) 

Esplanade des Invalides

Godziny otwarcia:
1 X - 31 III: 10.00-17.00
1 IV - 30 IX: 10.00-18.00

Pod nazwą Les Invalides kryje się wielki kompleks okazałych budynków wybudowanych w stylu klasycystycznym, stojących na lewym brzegu Sekwany. Powstał jako szpital i pensjonat dla inwalidów wojennych. W skład kompleksu wchodzi m.in. muzeum (Musée de l'Armée), hotel (Hotel des Invalides) i kościół (Dome des Invalides).

W monumentalnym kościele o pięknej, złoconej kopule pochowane są szczątki Napoleona Bonaparte. Ciało zabalsamowano i zamknięto w sześciu trumnach - z cyny, mahoniu, dwóch z ołowiu, hebanu i czerwonego porfiru.


Pałac i Ogrody Luksemburskie (Palais du Luxemburg)

rue de Vaugirard 15

Pałac ten leży na lewym brzegu Sekwany, a powstał za czasów królowej Marii Medycejskiej. Obok stoi też Petit-Luxembourg - istniejący tu wcześniej pałac Luxemburga.

Obecny kształt obiekt zyskał w latach 1836-41, kiedy to odrestaurowano i rozbudowano Pałac oraz dobudowano oranżerię.

Słynny Ogród Luksemburski o powierzchni 25 ha otaczający Pałac, to jeden z ulubionych i najczęściej odwiedzanych ogrodów publicznych Paryża.


Luwr (Le Musée du Louvre) 

Place du Carrousel

Godziny otwarcia:
Czynne codziennie prócz wtorków
pn i sr: 9.00-22.00
pozostałe dni: 9.00-18.00

Luwr to jedno z największych, najciekawszych i najważniejszych muzeów sztuki na świecie. Wśród zbiorów znajdują się słynne: Mona Lisa Leonardo da Vinci oraz Wenus z Milo.

Muzeum ma siedzibę w pięknym pałacu, do którego, o dziwo, wchodzi się poprzez szklaną piramidę. Na dziedzińcu wzniesiono jeszcze trzy mniejsze piramidy, które tworzą kompleks artystyczny. Choć nie wszystkim się ten pomysł podoba, efekt jest murowany, bo któż nie kojarzy obrazka pięknego pałacu i stojącej przed nim szklanej piramidy ?

Kolekcja zbiorów Luwru prezentowana jest publiczności w 7 działach, odpowiadających sztukom różnych regionów świata. Dodatkowo prezentowana jest historia samego Luwru. Ponoć turyści mogą oglądać zaledwie 10 % tego, co kryje w swych murach Luwr, pozostała część zbiorów przechowywana jest w magazynach.


Zamek w Wersalu (Chateau de Versailles)

Wersal

Godziny otwarcia:
1 X - 2 IV: 9.00-17.30
3 IV - 31 X: 9.00-18.30

Wersal to niewielka miejscowość położona 25 km na południowy zachód od Paryża. Znajduje się tu przepiękny Pałac - jedna z najznakomitszych budowli klasycyzmu barokowego. Ta wspaniała budowla pełniła niegdyś 2 funkcje - rezydencji królewskiej oraz muzeum historii Francji.

Pałac zawiera 2 kondygnacje, dolną zakończoną łukami i górną z pasem filarów, pilastrów i wysokich okien. Całość wieńczy balustradowa attyka. Król i książęta zamieszkiwali część środkową i skrzydła pałacu.

Przed budowlą znajduje się obszerny, półkolisty plac (Place d`Armes). Ponadto budowla ta posiada trzy dziedzińce: Ministrów (Cour des Ministres) z posągiem Ludwika XIV, Królewski (Cour Royale) i Marmurowy (Cour de Marbre) z zabudowaniami Pałacyku Ludwika XIII z białego kamienia i czerwonej cegły.

Warto przejść się również po wspaniałych ogrodach okalających zabytek. Niecodzienna roślinność, piękne alejki, czarująca fontanna ... obiekt westchnień zakochanych i fotografów.

Podczas mojej wizyty w tym miejscu panowała niesamowita aura, ciężkie chmury wiszące nad pałacem przeplatały się z chmurkami jaśniejszymi, a przez ledwo dostrzegalne luki wyzierało słońce ozłacając cały kompleks. Widok wart zapamiętania...


Cmentarz Pere Lachaise 

rue du Repos 16

Godziny otwarcia:
16 III - 5 XI: 8.00-17.30
6 XI - 15 III: 8.00-17.30
soboty od 8.30, niedziele od 9.00

Zwiedzanie darmowe

Pere-Lachaise to największy i najsłynniejszy paryski cmentarz, założony w 1804 roku.

Na cmentarzu tym pochowani zostali m.in. nasz narodowy, wybitny pianista Fryderyk Chopin oraz Jim Morrison - legendarny wokalista zespołu The Doors. Wokół grobu tego ostatniego, stale gromadzi się młodzież, co miałam okazję sprawdzić na własne oczy.


Pola Elizejskie (Avenue des Champs-Élysées)

To najsłynniejsza, reprezentacyjna Aleja w Paryżu, ciągnąca się na odcinku 3 km, łącząc Plac Zgody (Place de la Concorde) z Placem Charles'a De Gaulle'a z monumentalnym Łukiem Triumfalnym.

Ulokowały się tu liczne, ekskluzywne butiki, eleganckie restauracje, kina, teatry, nic więc dziwnego, że turyści lubią przechadzać się tędy, chłonąc klimat Paryża.

Latem na Polach Elizejskich odbywa się wiele imprez, m.in. tutaj kończy się popularny wyścig rowerowy Tour de France.


Plac Zgody (Place de la Concorde)

Plac Zgody to największy paryski plac leżący pomiędzy Polami Elizejskimi a Ogrodami Tuilerii.

Dawniej stała tu gilotyna, która skróciła o głowę wielu Francuzów, m.in. Ludwika XVI. Obecnie stoi ona przy wejściu do Ogrodów.

Nad placem góruje egipski obelisk, podarowany w XIX wieku przez Muhammada Alego. Obelisk ma ponad 3300 lat, waży 230 ton i mierzy 23 metry wysokości.

W narożnikach Placu Zgody wzosi się osiem kobiecych posągów - symboli głównych miast francuskich. W którąkolwiek stronę Paryża nie udalibyśmy się z tego placu, na pewno natrafimy na wspaniałe obiekty, czy to Luwr, czy Pola Elizejskie i Łuk Triumfalny czy Pałac Burboński.


Katakumby Paryża (les carrieres de Paris)

Place Denfert-Rochereau 1

Godziny otwarcia:
wt-pt: 14.00-16.00 codziennie oprócz poniedziałków i dni świątecznych,
pn, sb, nd: 9.00-11.00

Zwiedzanie odpłatne

Katakumby paryskie to sieć korytarzy w dawnych kamieniołomach Denfert-Rochereau. W XVIII wieku w obawie przed epidemiami, zaczęto znosić tu zwłoki z paryskich cmentarzy. Część korytarzy udostępnionych jest dla turystów, np. Krypta Męki Pańskiej (Rotunda Piszczeli), Grobowiec Gilberta. Tunele pokryte są licznymi malunkami pochodzącymi z XIX wieku. Właśnie w tym miejscu usadowił Victor Hugo akcję powieści "Nędznicy".
A co Ty sądzisz o tym miejscu?
Napisz swój komentarz:
Podpis:
Paryż
Paryż
Paryż - Luwr, Createsima
Paryż - Luwr, Createsima
Paryż - Ogrody Luksemburskie, Createsima
Paryż - Ogrody Luksemburskie, Createsima

Ciekawe miejsca w pobliżu

Miniatura Zamki we Francji
Zamki we Francji (159 km)
Miniatura Brighton
Brighton (281 km)
Miniatura Londyn
Londyn (339 km)
Miniatura Stonehenge
Stonehenge (395 km)
Miniatura Strasburg
Strasburg (396 km)
Miniatura Oxford
Oxford (409 km)

Mapa Paryż

Paryż
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 1970-01-01 01:00:00

Wycieczki Krajtroterów

4.0
głosów: 1
Twoja ocena: Zaloguj się
Moja podróż trwała 9 dni ,a zaczeła się w Paryżu...
  • zoska
  • Zdjęć: 4
Pokaż więcej wycieczek

Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook