Piramidy w Gizie - Egipt

5.0
głosów: 1
Twoja ocena: Zaloguj się
Kilka km od stolicy Egiptu - Kairu, w delcie Nilu leży Giza, jeszcze niedawno niewielka, odosobniona osada, dziś uważana za przedmieścia Kairu. Giza to obowiązkowy punkt programu każdego turysty odwiedzającego kraj faraonów, to właśnie tutaj ostał się jedyny z siedmiu cudów starożytnego świata - Piramida Cheopsa... 

To niezwykle zaskakujące zjawisko, niby blisko wielkiego ośrodka miejskiego, a jednak na pustkowiu, z piasku wyrastają nietypowe budowle w kształcie ostrosłupów, wprawiające w zachwyt każdego przybysza. Ponad kompleksem mniejszych piramid i grobowców górują trzy Wielkie Piramidy, których strzeże ogromny posąg Sfinksa. Aż trudno wyobrazić sobie, że budowle te powstały niemal 5 tys. lat temu i przetrwały do dnia dzisiejszego praktycznie w niezmienionej formie.

Największa i najstarsza spośród piramid w Gizie jest Piramida Cheopsa, będąca grobowcem faraona Cheopsa (Chufu). Jej wysokość to około 140 m wysokości, a do budowy zużyto blisko 2,5 mln kamiennych bloków, zalegających na sobie bez zaprawy. Pośrodku stoi nieco mniejsza Piramida Chefrena (Chafra) - syna Cheopsa, a dalej najmniejsza Piramida faraona Mykerinosa ((Menkaura) - wnuka Cheopsa. Dopiero w XIX wieku odkryto, jak idealne i przemyślane są te budowle, świadczące o ogromnej wiedzy astronomicznej i inżynieryjnej starożytnych budowniczych.

Obok piramid stoi Sfinks - statua przedstawiająca lwa o ludzkiej twarzy, najprawdopodobniej faraona Chefrena. Posąg liczy 73,5 m długości oraz 20 m wysokości. Wielkie piramidy wraz ze Sfinksem to najczęściej pojawiający się obrazek na widokówkach i fotografiach przywożonych z Egiptu. Wokół piramid spotkać można wielu pseudoprzewodników egipskich, którzy oferują swoje usługi i nakłaniają do wspólnego zwiedzenia piramid, ale nie jest to konieczne. Warto natomiast przed piramidami wybrać się do Muzeum Egipskiego znajdującego się w centrum Kairu.
A co Ty sądzisz o tym miejscu?
Napisz swój komentarz:
Podpis:
Piramidy w Gizie
Piramidy w Gizie
Giza - na przedmieściach Kairu, Sammylee
Giza - na przedmieściach Kairu, Sammylee
Egipt - Piramida Cheopsa, Miquelima
Egipt - Piramida Cheopsa, Miquelima

Ciekawe miejsca w pobliżu

Miniatura Kair
Kair (13 km)
Miniatura Luksor i Karnak
Luksor i Karnak (497 km)

Mapa Piramidy w Gizie

Piramidy w Gizie
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 1970-01-01 01:00:00

Wycieczki Krajtroterów

0.0
głosów: 0
Twoja ocena: Zaloguj się
Do Kairu jechało się bardzo długo, lecz gdy byliśmy już na miejscu czekaliśmy w kolejce do Muzeum Egipskiego...
  • T. Martyna
  • Zdjęć: 5
Pokaż więcej wycieczek

Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook