Luksor i Karnak - Egipt

5.0
głosów: 1
Twoja ocena: Zaloguj się
Te miejscowości wprowadzają nas w świat starożytnych świątyń i grobowców, przenoszą w czasy faraonów i ich rodzin. Kiedyś osobne jednostki dziś tworzą zwarty zespół miejski, wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO... 

Karnak leży w Górnym Egipcie na wschodnim brzegu Nilu, 2 km na północ od Luksoru. To właśnie tutaj kiedyś istniało miasto nazywane Tebami. Do dzisiaj zachowały się okazałe ruiny największego w starożytnym Egipcie kompleksu świątyń poświęconych tebańskim bogom. Centralne miejsce zajmuje ogromna świątynia Amona-Re podtrzymywana przez kolumny. Przylega do niej świątynia Montu (boga wojny) oraz sanktuarium bogini Mut (żony Amona). Do świątyni Amona od strony Nilu i Luksoru prowadzą Aleje Sfinksów (z głowami barana - ulubionego zwierzęcia boga Amona), które nadal świetnie się prezentują i stanowią ciekawy obiekt dla wielu fotografów.

Równie atrakcyjny jest Luksor ze swoją piękną Świątynią Narodzin, zbudowaną przez Amenhotepa III w XIV wieku pne, a później rozbudowywaną przez innych władców. Świątynia, podobnie jak ta w Karnaku, budzi zachwyt każdego przybysza. To stąd pochodzi obelisk stojący w Paryżu na Placu Zgody (Place de la Concorde).

Jeszcze inne atrakcje światowej rangi przyciągają turystów do Luksoru, około 20 km na zachód od miasta, po drugiej stronie Nilu, kryją się prawdziwe archeologiczne cuda - Dolina Królów i Dolina Królowych. Kryją one kompleksy wykutych w skale grobowców i mogił faraonów i innych ważnych osobistości starożytnego Egiptu. Oczywiście najsłynniejszy jest grobowiec Tutenhamona, odkryty w 1922 roku. To tutaj odnaleziono słynną złotą maskę przedstawiającą młodą twarz Tutenhamona, znajdującą się obecnie, tak jak większość odgrzebanych tu przedmiotów, w Muzeum Egipskim w Kairze.
A co Ty sądzisz o tym miejscu?
Napisz swój komentarz:
Podpis:
Luksor i Karnak
Luksor i Karnak
Karnak - świątynia, Luketaylor
Karnak - świątynia, Luketaylor
Luksor - świątynia, Mysticeart
Luksor - świątynia, Mysticeart

Ciekawe miejsca w pobliżu

Miniatura Piramidy w Gizie
Piramidy w Gizie (497 km)
Miniatura Kair
Kair (502 km)

Mapa Luksor i Karnak

Luksor i Karnak
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 1970-01-01 01:00:00

Komentarze

Wysłano: 2012-02-15 10:13:57

Egipt - zawsze intrygujący. Dla niektórych marzenie o jednej podróży życia do Egiptu, dla innych to miejsce coroczny wakacji. Ja jestem z tych którzy raz byli i na razie się nie wybierają. Odwiedziłem Hurghadę, pełen zachwytu mimo wszystko planuj ezwiedzac równiez inne rejony świata. Zycie jest za krótkie żeby lądować na każde wakacje w tym samym miejscu, aczkolwiek wszytskim których jeszcze nie byli, polecam Egipt, a tym którzy nie wiedzą skąd wziąć fundusze polecam darmowe karty kredytowe, które świetnie rozkładają płatność za wakacje w dłuższym okresie. Korzystanie z karty kredytowej jest znacznie tańszym rozwiązaniem niż wchodzenie w jakiś wakacyjny kredyt gotówkowy. Sam to przećwiczyłem i szczerze polecam. 


Dodaj odpowiedź

Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook