Opava - Czechy

4.0
głosów: 1
Twoja ocena: Zaloguj się
Piękne zabytki, potężne gmachy, kolorowe kamieniczki, muzea, okazały uniwersytet, niemałe miasto o przebogatej historii, znaczący ośrodek kultury, a można poczuć w nim atmosferę spokoju i zadumania. Ciekawy Rynek i pobliskie place oraz deptak bez samochodów za to usłany palmami - to wszystko sprawia, że w Opavie poczułam ten niesamowity klimat, zbliżony do tego w Pradze, a bez tłumów...

Opava ulokowała się malowniczo u zbiegu dwóch rzek, w kraju morawsko-śląskim przy granicy z Polską. Okolice miasta zwane są Śląskiem Opawskim.

Najstarsza pisemna wzmianka o Opawie jako osadzie datowana jest na rok 1195. W roku 1742 Opawa stała się stolicą tzw. austriackiego Śląska. Pod koniec II wojny światowej miasto poniosło ogromne straty w ramach tzw. Operacji Ostrawskiej. Mimo to przetrwało tu wiele zabytków, wśród nich klasztor franciszkanów, kościół Św. Ducha wybudowany przed rokiem 1269 oraz, gotycka Kontrkatedra Wniebowzięcia NMP z II połowy XIV wieku, barokowy pojezuicki kościół św. Wojciecha oraz renesansowa wieża tzw. Hláska z 1618 roku, którą w latach 1902-03 wkomponowano w neorenesansowy gmach - siedzibę urzędu miejskiego.

Cenną pamiątką myśli technicznej jest linia fortyfikacji czechosłowackich – unikatowych obwarowań wojskowych wzniesionych przed II wojną światową, z których udostępniona jest zwiedzającym przede wszystkim fortyfikacja w Opawie – Milostovicach.

Opawa jest także znaczącym centrum kulturalnym regionu, już od roku 1805 działa tu Teatr Śląski, w roku 1814 rozpoczęło w Opawie swą działalność najstarsze muzeum w Republice Czeskiej, a jego tradycję kontynuuje dziś Śląskie Muzeum Ziemskie. Ponadto odbywają się tu coroczne festiwale.
A co Ty sądzisz o tym miejscu?
Napisz swój komentarz:
Podpis:
Opava
Opava
Teatr w Opavie
Teatr w Opavie
Ratusz w Opavie, Czechy
Ratusz w Opavie, Czechy

Ciekawe miejsca w pobliżu

Miniatura Radun
Radun (6 km)
Miniatura Kravare
Kravare (7 km)
Miniatura Orawa
Orawa (129 km)

Mapa Opava

Opava
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 1970-01-01 01:00:00

Wycieczki Krajtroterów

4.8
głosów: 5
Twoja ocena: Zaloguj się
Lipcowy upalny poranek, sobota, możnaby poleżeć, ale nie dzisiaj...
  • Piernikarczyk Anna
  • Zdjęć: 25
Pokaż więcej wycieczek

Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook