Hradec nad Moravici - Czechy

0.0
głosów: 0
Twoja ocena: Zaloguj się
Efektowne wieżyczki i romantyczny dziedziniec, a w głębi chłód murów gotyckiego zamku, czerwień cegły rozpalająca namiętność, zakamarki będące świadkami niejednej tajemnicy. Oto Hradec nad Morawicą, wspaniała sceneria na letnią przygodę...

Grodziec nad Morawicą bo właśnie tak tłumaczyć można Hradec nad Moravici to urocze miasteczko w Czechach, na Śląsku Opawskim. Wznosząc się po krętej drodze zbliżamy się do szczytu wzniesienia, gdzie wita kościół oraz brama zamku pamiętająca czasy średniowiecza.

Od początków istnienia osady zlokalizowany był tu jeden z głównych grodów Gołężyców - słowiańskiego plemienia żyjącego na dzisiejszym pograniczu polsko-czeskim, pomiędzy źródłem Odry i Wisły. Według legendy w Hradcu spotkał się korowód weselny księżniczki czeskiej Dobrawy z korowodem Mieszka I. Dowiadujemy się o tym z tablicy na zamkowym murze, opisanej m.in. w języku polskim.

W latach 990-1032 gród należał do państwa Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II, a w późniejszym czasie stanowił kość niezgody w stosunkach polsko-czeskich. Przynależność do państwa czeskiego utrwaliła się w XII wieku po zawarciu pokoju kłodzkiego. W II połowie XIII wieku czeski król w miejscu grodu postawił gotycki zamek. Odtąd dzieje miasta nierozerwalnie łączą się z historią zamku.

Na przełomie XVI i XVII wieku zamek został przebudowany w stylu renesansowym. Do 1733 właścicielami zamku był ród Pruskowskich, następnie niemiecki ród Neffzernów, a w latach 1733-1945 książęta Lichnovscy. Po pożarze w 1796 dokonano przebudowy zamku, a w jego okolicy założono park w stylu angielskim. Hradec za sprawą swych panów stał się ważnym ośrodkiem kultury, szczególnie w dziedzinie muzyki. W zamku przebywał Ludwig van Beethoven a także Niccolo Paganini i Ferenc Liszt. Do dziś jest tu organizowany konkurs "Hradec Beethovena".

Dzisiaj w Hradcu zobaczyć można 2 zamki - Zamek Czerwony nawiązujący do średniowiecza oraz pobliski renesansowy Zamek Biały, niedawno pięknie odrestaurowany.
A co Ty sądzisz o tym miejscu?
Napisz swój komentarz:
Podpis:
Hradec nad Moravici
Hradec nad Moravici
Hradec nad Morawicą
Hradec nad Morawicą
Zamek w Hradcu nad Morawicą
Zamek w Hradcu nad Morawicą

Ciekawe miejsca w pobliżu

Miniatura Radun
Radun (5 km)
Miniatura Opava
Opava (7 km)
Miniatura Kravare
Kravare (11 km)
Miniatura Orawa
Orawa (127 km)

Mapa Hradec nad Moravici

Hradec nad Moravici
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 1970-01-01 01:00:00

Wycieczki Krajtroterów

4.8
głosów: 5
Twoja ocena: Zaloguj się
Lipcowy upalny poranek, sobota, możnaby poleżeć, ale nie dzisiaj...
  • Piernikarczyk Anna
  • Zdjęć: 25
4.8
głosów: 4
Twoja ocena: Zaloguj się
Przekraczamy granicę Polski w miejscowości granicznej Chałupki zwiedzając przy okazji Zamek (Pałac) w  Chałupkach, gdzie można w  sympatycznej i miłej atmosferze obejrzeć piękny park krajobrazowy i przygotować się do zwiedzania Czeskiego Śląska...
  • JureK
  • Zdjęć: 51
Pokaż więcej wycieczek

Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook