Wyspa Kyrk - Chorwacja

4.0
głosów: 1
Twoja ocena: Zaloguj się
Wyspa Kyrk (Krk) nazywana jest zieloną ze względu na bujną, śródziemnomorską roślinność oraz złotą z powodu wspaniałych atrakcji turystycznych. Krk posiada połączenia promowe z okolicznymi wyspami (Rab, Cres i Losinj). Z lądu zaś prowadzi tu największy betonowy most łukowy na świecie. Przejazd po nim niestety jest płatny, ale wrażenia niesamowite. Ta górzysta wyspa obfituje w liczne średniowieczne zabytki architektury, oferuje też wspaniałe widoki oraz słoneczny wypoczynek na atrakcyjnym wybrzeżu. Można tu po prostu słodko wylegiwać się na plaży, a dla aktywnych dostępne są liczne sporty wodne. 

Wyspa nazwę wzięła od miejscowości Krk - uroczego miasteczka, położonego na zachodnim wybrzeżu, wśród winnic i gajów oliwnych. Zachowały się tutaj wspaniałe zabytki, m.in. przepiękna XII-wieczna katedra wzniesiona w miejscu term rzymskich, kościół Św. Kwiryna z efektowną dzwonnicą oraz okazały zamek książęcy.

Prócz zabytków miasteczko zachęca turystów pięknymi plażami i nadmorskim deptakiem. Wieczorami natomiast ożywają restauracje, knajpki, kawiarenki i piwnice winne, w których panuje niesamowita atmosfera trwająca aż do rana. Nocą Krk jest pięknie oświetlony, co daje niesamowity efekt. Miejsce to niewątpliwie jest sercem całej wyspy.

Inne popularne letniskowe miejscowości to: Njivice z ruinami majestatycznej średniowiecznej twierdzy Gradem, Omisalj z przepiękną romańską bazyliką Wniebowzięcia Matki Bożej (zabytek klasy zero), Malinska z Rajską Drogą, Punat z jednym z największych centrów jachtowych na całym wybrzeżu czy Baśka na samym południu wyspy. W miejscach tych w sezonie turyści wyzierają niemal z każdego kąta, ale przecież niektórzy to lubią.

Spokojniej natomiast jest w Silo, na wschodnim wybrzeżu wyspy. W pobliżu tej miejscowości często spotkać można płetwonurków, a to głównie z powodu zatopionego tu starożytnego statku. Niedaleko znajduje się też szeroka plaża, gdzie woda jest bardzo płytka daleko w głąb morza. To wymarzone miejsce dla rodzin z małymi dziećmi.

Na Krku warto też zajrzeć na malowniczą wysepkę Kosljun nieopodal miejscowości Punat. Można tu zwiedzić zabytkowy klasztor franciszkański. Latem odbywają się tutaj koncerty i imprezy kulturalne na wolnym powietrzu.
A co Ty sądzisz o tym miejscu?
Napisz swój komentarz:
Podpis:
Wyspa Kyrk
Wyspa Kyrk
Wyspa Krk, typowy widok, H. Piernikarczyk
Wyspa Krk, typowy widok, H. Piernikarczyk
Wyspa Krk, H. Piernikarczyk
Wyspa Krk, H. Piernikarczyk

Ciekawe miejsca w pobliżu

Miniatura Rijeka
Rijeka (40 km)
Miniatura Istria
Istria (52 km)
Miniatura Wenecja
Wenecja (182 km)
Miniatura Dolomity
Dolomity (253 km)
Miniatura Wyspa Korczula
Wyspa Korczula (298 km)

Odwiedzili to miejsce

Anna
Barsolis Karol
Katarzyna
Lucy i Tom
DoRi
EmiZtg
Monika
Marcin
Mariusz
Musa
Staszek
Monika
Edward
Wieslaw
Sebastian
sisija
Paweł
Martynka
Basia

Mapa Wyspa Kyrk

Wyspa Kyrk
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 1970-01-01 01:00:00

Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook