Szlakami rajskiego parku Plitwickie Jeziora - Chorwacja

0.0
głosów: 0
Twoja ocena: Zaloguj się
30 stopni w cieniu. Pot leje się z czoła. Stojąc wraz z setką osób przed wejściem do Parku Narodowego Plitwickie Jeziora zastanawiamy się, co takiego ma w sobie to miejsce, że jedni często po przebyciu wielu kilometrów w drodze na południe Chorwacji postanawiają zatrzymać się tu na parę godzin a inni nawet rezygnują z wygrzewania się na dalmatyńskiej plaży i przyjeżdżają tu na cały dzień. Po otrzymaniu biletu zagadka się rozwiązuje. Jeśli Plitwickie Jeziora są w rzeczywistości równie piękne jak na fotografiach zamieszczonych na bilecie, to nic dziwnego że co roku odwiedza to miejsce ponad 0,5 miliona turystów. 

Naszą wędrówkę rozpoczynamy od jezior górnych. Spacerując nad wodą po drewnianych kładkach już po kilku krokach zdumiewa nas swoją urodą pierwsze z Plitwickich Jezior a zarazem jedno z największych – Jezioro Proscanskie. Nie mogąc oderwać oczu od tej niewiarygodnie przejrzystej, krystalicznie czystej wody marzymy o zanurzeniu się w niej i niczym te ryby które bez problemu dostrzeżemy gołym okiem, rozkoszować się wolnością wśród tej rajskiej przyrody. 

Pozostanie to jednak w sferze nieosiągalnych fantazji, ponieważ w parku obowiązuje kategoryczny zakaz kąpieli. Początek górnym jeziorom dają dwa potoki Bijela i Crna Rijeka, które łącząc się w rzekę Maticę wpadają do znajdującego się na wysokości 639 metrów n.p.m Jeziora Proscanskiego. Stamtąd widowiskowo spływają one wieloma kaskadami do położonych coraz niżej jezior o czym mamy okazję się przekonać pokonując kolejne kilometry szlaku wokół parku.

Oprócz niezliczonych strumyków, potoków i wodospadów naszą uwagę zwracają też znajdujące się tu pewne osobliwe formy geomorfologiczne a mianowicie jaskinie. Te podziemne próżnie powstają w skałach pochodzenia węglanowego, przede wszystkim w wapieniach. Ich geneza wiąże się z działalnością wody zawierającej CO2, która rozpuszcza skały i tym samym rozszerza znajdujące się w nich szczeliny tworząc jaskinie. Niekiedy na skutek wytrącania się węglanu wapnia z roztworu wodnego podczas uwalniania CO2 powstają formy naciekowe - zwisające ze stropu stalaktyty, wyrastające z podłoża stalagmity czy tez kolumny - stalagnaty.

Jaskinie należą do dosyć popularnych form krasowych i można je znaleźć w wielu zakątkach świata. Niewątpliwe jest jednak, że nigdzie indziej nie są one tak idealnie wkomponowane w krajobraz jak tu – w Parku Narodowym Plitwickich Jezior. Jeśli dysponujemy więc tylko większą ilością czasu, warto zajrzeć do choćby jednej z jaskiń, by samemu przekonać się jak zdolnym rzeźbiarzem może być natura nie tylko na powierzchni ziemi, ale także i pod nią. Do grona najciekawszych jaskiń należą: Modra Pecina, Karaska, Golubinaca i Supljara.

Kończąc spacer wokół górnych jezior dochodzimy do przystani znajdującej się nad kolejnym jeziorem - Kozjak. Tutaj pieszą wędrówkę możemy zastąpić 15-minutowym rejsem niewielkim statkiem pasażerskim wzdłuż całego jeziora. Jest to bardzo wygodny sposób zwiedzania dla osób pragnących paru chwil odpoczynku, zwłaszcza iż stateczki płyną często bo co pół godziny a w dodatku za przejazd nie musimy płacić bo jest on wliczony w cenę biletu do parku. Możemy również korzystać do woli z pociągu panoramicznego, który kursuje zarówno wokół górnych jak i dolnych jezior, zatrzymując się w najbardziej atrakcyjnych miejscach.

My decydujemy się jednak na statek bo jest wtedy żywszy kontakt z przyrodą niż podczas patrzenia przez szyby pociągu. Podczas rejsu po turkusowej wodzie uwagę wszystkich przykuwa malutka wysepka na środku jeziora Kozjak; niby nic takiego a nadaje temu miejscu nutkę tajemniczości i magii. Już się nie możemy doczekać co nowego odkryjemy zwiedzając kolejne obszary. Dolne jeziora, mimo iż o wiele mniejsze od górnych, okazują się bardziej widowiskowe. Niesamowite wrażenie na każdym z turystów robi zasilające jeziora dolne Plitvicki Potok, który spadając z wysokości 80 metrów rozbija się z hukiem o skały. To jednak nie koniec atrakcji.

Spacerując dalej wzdłuż dolnych jezior nie sposób nie zatrzymać się przy czterech wielobarwnych kaskadach jakie tworzy rzeka Karana odprowadzająca wodę z dolnych jezior. Kropelki wody mienią się tutaj w świetle południowego słońca nadając lśniącej tafli barwy bieli, jasnej zieleni, turkusu i na granacie kończąc. Niestety wraz z dojściem do kolejnych jezior nasza wycieczka zbliża się ku końcowi. Mamy do wyboru dojść do wyjścia znajdującego się po przeciwległej stronie od wejścia gdzie zaczynaliśmy wędrówkę lub też udać się pociągiem panoramicznym do wejścia którym wchodziliśmy. 

Przebycie całej trasy po Plitwickich Jeziorach zajęło nam około 8 godzin, jeśli jednak nie dysponujemy taką ilością czasu wystarczy poświęcić 3-4 godziny i skupić się wówczas tylko na tych walorach przyrodniczych, które wydają się nam być najatrakcyjniejsze. Warto też wtedy wyposażyć się w informacji turystycznej w szczegółową mapę, aby nie zabłądzić i nie zmarnować czasu na szukanie właściwej drogi. 

Plitwickie Jeziora to jedno z nielicznych miejsc na kuli ziemskiej, gdzie unikatowa przyroda zachowała się niemal w nienaruszonym stanie. Przysłużyło się temu utworzenie na tym obszarze parku narodowego, a później, w 1979 roku wpisanie go na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Plitwickie Jeziora to miejsce, które każdemu zwiedzającemu na długo pozostanie w pamięci. Stanowi ono pewne oderwanie od rzeczywistości, ucieczkę w sferę marzeń o sielskiej Arkadii. 

Niewiarygodne wydaje się to, że dziś, w XXI wieku, w świecie tak silnie przekształconym przez człowieka, można jeszcze znaleźć urokliwe zakątki w których krystalicznie przejrzysta woda, biała piana kaskad i nasycona zieleń lasów współgrają razem ze sobą tworząc wyjątkową kompozycję, jakby natura niczym zdolny malarz celowo stworzyła takie dzieło, abyśmy wszyscy dostrzegli jak piękny może być świat.
A co Ty sądzisz o tym miejscu?
Napisz swój komentarz:
Podpis:
Szlakami rajskiego parku Plitwickie Jeziora
Szlakami rajskiego parku Plitwickie Jeziora
Plitwickie jeziora w Chorwacji, H. Piernikarczyk
Plitwickie jeziora w Chorwacji, H. Piernikarczyk
Plitwickie jeziora w Chorwacji, H. Piernikarczyk
Plitwickie jeziora w Chorwacji, H. Piernikarczyk

Ciekawe miejsca w pobliżu

Miniatura Wyspa Kyrk
Wyspa Kyrk (46 km)
Miniatura Rijeka
Rijeka (79 km)
Miniatura Istria
Istria (98 km)
Miniatura Wenecja
Wenecja (228 km)
Miniatura Wyspa Korczula
Wyspa Korczula (258 km)
Miniatura Dolomity
Dolomity (296 km)

Mapa Szlakami rajskiego parku Plitwickie Jeziora

Szlakami rajskiego parku Plitwickie Jeziora
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 1970-01-01 01:00:00

Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook