Rijeka - Chorwacja

0.0
głosów: 0
Twoja ocena: Zaloguj się
Rijeka leży na zachodzie Chorwacji, w pobliżu Istrii, nad Zatoką Rijecką Morza Adriatyckiego, u stóp masywu Risnjak. Jest to największy chorwacki port handlowy, rybacki i tranzytowy. Choć jest to miasto przemysłowe, przy bliższym poznaniu okazuje się, że turyści znajdą tu dla siebie wiele atrakcji, zarówno w postaci zabytków, pięknych panoram, jak i ciekawych imprez kulturalnych.

Najfajniejszym chyba miejscem jest tutaj wzgórze Trsat, skąd roztacza się niesamowity widok na Rijekę, wijącą się w dole rzekę Rjecna, ruchliwy port, arterie komunikacyjne i wieżowce. Na szczycie dumnie wznosi się piękna średniowieczna twierdza Trsat z XIII wieku.

Na zamek najlepiej dostać się wspinając się po około 530 schodkach rozpoczynających się na placu Titov trg. Obecnie w twierdzy odbywają się letnie koncerty i przedstawienia, działa tu również galeria. Obok zamku stoją klasztor Franciszkanów oraz kościół Matki Boskiej Trsatskiej. Sanktuarium to nazywane jest "chorwackim Nazaret".

W samej Rijece życie koncentruje się na Korzo - nowoczesnym, handlowym deptaku biegnącym w kierunku rzeki. Stoi tu charakterystyczna i popularna wieża zegarowa, przebudowana w stylu barokowym. Zdobią ją popiersia cesarzy i punktualny zegar. Dawniej wieża ta pełniła rolę bramy miejskiej od strony portu, a obecnie prowadzi przechodniów na stare miasto. Również na Korzo odnajdziemy najstarszy zabytek Rijeki - budynek Stara Vrata. Inne jego nazwy to brama rzymska lub łuk rzymski.

Przy placu Grivica oko przykuwa kościół Św. Wita o kształcie rotundy, natomiast ul. Uzarska zaprowadzi nas do barokowej świątyni Wniebowzięcia Marii Panny ze specyficzną pochyloną dzwonnicą. Rynek z kolei zdobią klasztor Augustianów i barokowy kościół Św. Hieronima.

Ale to nadal nie wszystkie atrakcje tego miasta. Prócz wielu ciekawych świątyń, Rijeka może pochwalić się także zabytkowymi pałacami (np. Jadran, Teatr Narodowy), secesyjnymi kamienicami oraz ciekawymi muzeami. Do najciekawszych należy chyba Muzeum Historii i Żeglarstwa z siedzibą w Pałacu Gubernatora.

Z Rijeki już o krok do Opatiji na Istrii czy na Wyspę Kyrk (Krk), a więc w drogę...
A co Ty sądzisz o tym miejscu?
Napisz swój komentarz:
Podpis:
Rijeka
Rijeka
Rijeka, H. Piernikarczyk
Rijeka, H. Piernikarczyk
Rijeka, fortyfikacje Trsat, H. Piernikarczyk
Rijeka, fortyfikacje Trsat, H. Piernikarczyk

Ciekawe miejsca w pobliżu

Miniatura Istria
Istria (38 km)
Miniatura Wyspa Kyrk
Wyspa Kyrk (40 km)
Miniatura Wenecja
Wenecja (160 km)
Miniatura Dolomity
Dolomity (217 km)
Miniatura Alpy
Alpy (312 km)

Mapa Rijeka

Rijeka
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 1970-01-01 01:00:00

Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook