Istria - Chorwacja

4.0
głosów: 1
Twoja ocena: Zaloguj się
Istria to półwysep położony w zachodniej Chorwacji, w północnej części Morza Adriatyckiego. Dużą jego część stanowią góry i rozwijający się kras, natomiast wybrzeża Istrii to wybitnie turystyczne obszary z atrakcyjnymi miejscowościami o łagodnym, śródziemnomorskim klimacie. To, co jest tutaj niesamowite, to przepiękne widoki na wyspy miasteczka ze wspaniałą zabudową, lazurowe zatoczki, parki narodowe, komfortowe ośrodki wypoczynkowe i zagwarantowana słoneczna pogoda.

Wiele miejsc warto tutaj zwiedzić, a rozpocząć można od Puli - ważnego portu i ośrodka aministracyjnego na Istrii, położonego na południowym krańcu półwyspu. Prawdopodobnie jest to najstarsze miasto na chorwackim wybrzeżu Adriatyku, co świetnie unaoczniają zachowane zabytki. Już w I wieku Pula stała się kolonią rzymską nazwaną Pietas Julia. Z tego okresu pozostały do czasów obecnych: amfiteatr, łuk trumfalny Sergiusza i Świątynia Augusta.

Świetnie zachowany amfiteatr zbudowano za rządów cesarza Wespazjana. Podobnie, jak w Rzymie, organizowano tu walki gladiatorów, a w początkach chrześcijaństwa ginęli tu wyznawcy nowej religii. 

Łuk Sergiusza o wysokości około 8 m stoi przy wschodnim krańcu spacerowego deptaka, zaś Świątynia Augusta wznosi się przy północnej pierzei Forum. Jej trójkątny fronton podtrzymywany jest przez 6 wysokich kolumn korynckich.

A co jeszcze można zobaczyć w Puli ? Na pewno warto zerknąć do zamku wybudowanego na planie gwiazdy z 4 bastionami, w którym kryje się ciekawe Muzeum Historii Istrii. No i są jeszcze: katedra, ładny kościół prawosławny no i Ratusz.

Zupełnie inny charakter ma miejscowość Opatija - jedno z największych uzdrowisk w Chorwacji. Położona jest na wschodnim wybrzeżu Istrii, nad malowniczą zatoką Quarnero, świetnie zagospodarowaną turystycznie. Wokół zatoki ulokowały się niezliczone knajpki, z tarasów których pochłaniając orzeźwiające lody można podziwiać lazur morza i cumujące żaglówki.

Opatija słynie ponadto z pięknej roślinności śródziemnomorskiej i wspaniałej plaży. Z pewnością stanowi ona serce riwiery kvarnerskiej, gdzie każdego roku bardzo chętnie wypoczywają turyści z zamożnych krajów europejskich.

Kolejne fajne miejsce na Istrii to Vrsar - niewielkie, urocze miasteczko na zachodnim wybrzeżu Istrii. I choć nie jest ono położone na głównym szlaku komunikacyjnym, na pewno nie grozi tutaj nuda.

Plaża i morze przyciągają licznych turystów, a mnogość różnorakich ośrodków turystycznych każdemu zapewni odpowiednie lokum. Vrsar może poszczycić się ładną, zabytkową zabudową średniowieczną, wąskie uliczki wspinają się coraz wyżej aż do Rynku. Jak niemal każda mieścina w Chorwacji, tak i Vrsar ma swój klimat, który zdecydowanie mi odpowiadał.
W Vrsarze jest jeszcze jedna niecodzienna, przynajmniej dla Polaków atrakcja - kemping dla naturystów Koversada - jeden z największych tego typu ośrodków w Europie. Zresztą wszędzie w całej Chorwacji widok roznegliżowanych plażowiczów nikogo nie dziwi.
A co Ty sądzisz o tym miejscu?
Napisz swój komentarz:
Podpis:
Istria, Anna Piernikarczyk
Istria, Anna Piernikarczyk
Zabudowa Opatiji, Anna Piernikarczyk
Zabudowa Opatiji, Anna Piernikarczyk
Amfiteatr w Puli, Anna Piernikarczyk
Amfiteatr w Puli, Anna Piernikarczyk

Ciekawe miejsca w pobliżu

Miniatura Rijeka
Rijeka (38 km)
Miniatura Wyspa Kyrk
Wyspa Kyrk (52 km)
Miniatura Wenecja
Wenecja (130 km)
Miniatura Dolomity
Dolomity (205 km)
Miniatura Siena
Siena (295 km)

Odwiedzili to miejsce

Barsolis Karol
Roman
Danuta
DoRi
kasia
paweł
nena
Krzysztof
Monika
Edward
Lutodar
artek
Izabela
Paweł
Justyna
Krist
Mateusz
Arti1990
karat

Mapa Istria

Istria
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 1970-01-01 01:00:00

Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook