Wiedeń - Austria

4.3
głosów: 3
Twoja ocena: Zaloguj się
Wiedeń to przepiękne miasto z bogatą historią, wspaniałą architekturą, wyszukaną rozrywką, specyficzną kuchnią i niebagatelnymi cenami. Wśród Polaków dość populare są kilkudniowe wycieczki do Wiednia, często łączone, z Bratysławą i Pragą, ale w tym mieście warto zabawić nieco dłużej... 

Wiedeń to stolica Austrii, a przy tym największy ośrodek kulturalny i polityczny tego kraju. To malowniczo położone miasto nad Dunajem, na skraju Lasu Wiedeńskiego, prawa miejskie otrzymało już w 1221 roku. Od tego czasu wielokrotnie zmieniały się koleje losu Wiednia. Dziś jest to jedno z bardziej znanych miast środkowej Europy, ważne miejsce dla historii, kultury i muzyki całego kontynentu. To tutaj tworzyli i koncertowali Joseph Haydn, Ludwig van Beethoven i Wolfgang Amadeusz Mozart - tzw. trójka klasyków wiedeńskich.

Zabytki sakralne:

Na plan pierwszy w Wiedniu wysuwają się cenne zabytki architektury - perełki sztuki budowalnej powstałe na przestrzeni dziejów, a szczególny prym wiodą tu majestatyczne kościoły. Symbolem Wiednia jest katedra Św. Szczepana Męczennika (pl. Szczepana, Stephansplatz), wznosząca się w najstarszej części miasta. Już z daleka zobaczymy jej gotycką bryłę z ciosanego kamienia, ozdobioną charakrerystyczną, szkieletową wieżą południową mierzącą ponad 130 m wysokości. Z jej szczytu, na który wchodzi się po ponad 300 stopniach, roztacza się wspaniała panorama całego miasta. Istnieje też wieża północna, ale nie "urosła" do wymiarów sąsiadki. Niedokończoną wieżę zakończono kopułą i zawieszono na niej największy austriacki (drugi w Europie) dzwon ważący ponad 20 ton.

Świątynia zachowała bogato rzeźbione elementy romańskie, jak choćby reprezentacyjną Bramę Olbrzymów, która jest pozostałością wcześniejszej, XII-wiecznej bazyliki. Wnętrze katedry skrywa wiele cennych dzieł sztuki, m.in. piękny ołtarz główny, ambonę Antona Pilgrama czy grobowiec cesarza Fryderyka III z czerwonego marmuru. Bazylikę zwiedza się z przewodnikiem, który prócz samej katedry, pokazuje też ciekawe katakumby, w których spoczywają biskupi oraz członkowie dynastii Habsburgów.

Pięknym zabytkiem sakralnym Wiednia jest także Kościół Wotywny (bulwar Ring). Świątynia wybudowana została w połowie XIX wieku w stylu neogotyckim, na wzór francuskich katedr gotyckich. Powstała jako wotum dziękczynne za cudowne ocalenie z zamachu arcyksięcia Maksymiliana. Jest to trójnawowa bazylika z transeptem i wielobocznie zamkniętym prezbiterium. Fasadę zdobią dwie efektowne, bogato rzeźbione wieże.

Pisząc o wiedeńskich kościołach należy wymienić m.in: romański kościół Św. Ruprechta (XI wiek), Kościół Św. Michała (XII wiek), Kościół Św. Karola Boromeusza, Kościół Św. Piotra. 

Zamki i pałace:

W Wiedniu swym pięknem zaskakują też zabytki świeckie. Najczęściej odwiedzanym zabytkiem prócz katedry jest w Wiedniu barokowy Pałac Schonbrunn (Schonbrunner Schlossstrasse, 13 dzielnica), stojący w Parku Schonbrunn. Ta wspaniała, pełna przepychu budowla powstała na przełomie XVII i XVIII wieku dla cesarza Leopolda I. Obecną formę pałac zyskał w latach 1844-49, kiedy to został rozbudowany przez architekta cesarzowej Marii Teresy.

Zamek ten kryje prawie 1500 komnat, a 45 z nich udostępnionych jest turystom. Pokryte freskami wnętrza odznaczają się wspaniałym wyposażeniem - gobeliny, kryształowe żyrandole, złote zdobienia i sztukateria to nieodłączne elementy wystroju. Najbardziej efektowne sale pałacowe to Wielka Galeria, Sala Lustrzana czy Okrągły Salon Chiński. W pałacu mieszkali m.in: cesarz Franciszek Józef (tutaj zmarł), cesarzowa Maria Teresa i Napoleon, przebywał ostatni habsburski cesarz - Karol I i koncertował kilkuletni wówczas Mozart okrzyknięty złotym dzieckiem.

Pałac otacza piękny ogród w stylu francuskim z Palmiarnią, a w przybudówce zobaczyć można wystawę powozów. Cały kompleks wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Obowiązkowym punktem programu w Wiedniu jest też z pewnością Belweder - efektowna, barokowa rezydencja księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Składa się ona z dwóch pałaców - Belwederu Górnego i Dolnego, pomiędzy którymi rozciąga się ogród w stylu francuskim, ozdobiony ciekawymi posągami sfinksów. W połowie XVIII wieku pałac kupiła cesarzowa Maria Teresa, a ostatnim rezydującym tu członkiem był arcyksiążę Franciszek Ferdynand. Dzisiaj w pałacach siedzibę ma Muzeum.
Ale najbardziej okazały jest Hofburg - olbrzymi pałac cesarski Habsburgów, rozbudowywany na przestrzeni dziejów, od roku 1279 do 1918. Najstarsza część budowli to XIII-wieczny Dziedziniec Szwajcarski, połączony z potężnym placem In der Burg z pomnikiem cesarza Franciszka II. Budynki otaczające place powstawały w różnych okresach i reprezentują odmienne style. Obecnie Hofburg jest potężnym kompleksem pałacowo - ogrodowym, pełniącym różne role, skrzydło Leopolda stanowi rezydencję prezydenta Austrii, w apartamentach Franciszka Józefa i Elżbiety mieści się Muzeum, a w gotyckiej kaplicy w każdą niedzielę występuje Wiedeński Chór Chłopięcy.

Kolejnym zabytkiem Wiednia jest niezwykle efektowny Ratusz, zbudowany w latach 1872-83 w stylu gotyckim. Ratusz przyciąga uwagę strzelistą, 100-metrową wieżą, na szczycie której stanął posąg zwany Żelaznym Człowiekiem. Wiedeński Ratusz wraz z klasycystycznym budynkiem Parlamentu stanowią centrum administracyjne miasta.

Okazały Parlament wybudowano w latach 1874-83, na wzór starożytnej architektury ateńskiej. Budowla składa się z części centralnej z ośmioma kolumnami korynckimi oraz dwóch skrzydeł bocznych z kolumnadami. Monumentalna fontanna, posągi czterech jeźdźców oraz posągi greckich historyków świetnie nawiązują do całości i wprowadzają w klimat starożytny.

Muzea:

Wiedeńskie Muzea to temat na oddzielną wycieczkę. Podobnie, jak w innych europejskich stolicach, odnajdziemy tu Muzea, których nie da się zwiedzić w ciągu jednego dnia, do których można powracać wielokrotnie i za każdym razem odnajdywać coś nowego. Takie jest Muzeum Histrorii Sztuk Pięknych (pl. Marii Teresy), będące jednym z najlepszych muzeów Europy. A to dlatego, że Habsburgowie miłujący sztukę, sprowadzali do Wiednia cenne dzieła sztuki z najodleglejszych zakątków swego cesarstwa. Zbiory posegregowane są tematycznie, a na miejscu dostępne są przewodniki po Muzeum, tak więc nie trzeba zwiedzać wszystkich wystaw, a wybrać jedynie najbardziej interesujące nas fragmenty Muzeum. Godny zobaczenia jest już sam budynek, w którym mieści się placówka. Przy tym samym placu, naprzeciw mieści się równie ciekawe Muzeum Historii Naturalnej, gromadzące jedną z najbogatszych kolekcji przyrodniczych na świecie.

Warto zajrzeć też do Muzeum Liechtenstein ((Fürstengasse 1). Jest to młode Muzeum prezentujące wspaniałą, największą na świecie prywatną kolekcję sztuki różnych okresów własności księcia Adama II von Liechtenstein. Dopełnieniem kolekcji i pięknego, barokowego pałacu jest integralny z całością ogród. Wspomniane wcześniej pałace Schönbrunn, Belweder i Hofburg także kryją Muzea sztuki.

Inne atrakcje:

Niewątpliwą atrakcją Wiednia jest Wiedeński Prater - wielki park publiczny leżący pomiędzy Dunajem i Kanałem Dunajskim. Dawne tereny łowieckie Habsburgów dzisiaj służą Wiedeńczykom i turystom jako świetny teren rekreacji, wypoczynku i rozrywki. Prócz typowych obrazków parkowych, jak alejki, ławeczki i roślinność, dostępne są tutaj zupełnie inne doznania. Nowoczesny Lunapark dostarczy wrażeń przybyszom w każdym wieku. Spotkamy tu niemal każdy rodzaj karuzeli wymyślony przez człowieka, a oczywiście największym powodzeniem cieszy się Diabelski Młyn o wysokości ponad 65 m. Widoki z niego są naprawdę fantastyczne. W Parku można odwiedzić też pałace strachu, wielkie kasyno oraz teatr lalek. Co najlepsze, na teren Parku można wejść za darmo, a tylko za poszczególne atrakcje się płaci.

Z kolei w Parku Donaupark stoi jedna z najwyższych wiedeńskich budowli - Wieża Dunaju mierząca ponad 250 m wysokości. Wieżę zbudowano w 1964 roku przy okazji Międzynarodowej Wystawy Ogrodów. Na wysokości 150 metrów umieszczono platformę widokową, na którą można wjechać windą lub wejść schodami. Chyba nie muszę pisać, jakie widoki się stamtąd roztaczają, szczególnie wieczorną porą. Z platformy tej można też skoczyć na bungee.
A co Ty sądzisz o tym miejscu?
Napisz swój komentarz:
Podpis:
Wiedeń
Wiedeń
Wiedeń - pod Pałacem Habsburgów, Halina Piernikarczyk
Wiedeń - pod Pałacem Habsburgów, Halina Piernikarczyk
Wiedeń - Habsburski Hofburg, Hde
Wiedeń - Habsburski Hofburg, Hde

Ciekawe miejsca w pobliżu

Miniatura Budapeszt
Budapeszt (214 km)
Miniatura Radun
Radun (220 km)
Miniatura Opava
Opava (222 km)
Miniatura Kravare
Kravare (226 km)

Mapa Wiedeń

Wiedeń
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 1970-01-01 01:00:00

Wycieczki Krajtroterów

4.0
głosów: 1
Twoja ocena: Zaloguj się
Wiedeń miasto walca " Nad pięknym modrym Dunajem ", miasto wielu zabytków , licznych pałaców ...
  • monika
  • Zdjęć: 5
4.0
głosów: 1
Twoja ocena: Zaloguj się
Już prawie kończymy pierwszy rok studiów...
  • Marcin F.
  • Zdjęć: 4
0.0
głosów: 0
Twoja ocena: Zaloguj się
"...
  • monika
  • Zdjęć: 16
Pokaż więcej wycieczek

Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook