Alpy - Austria

5.0
głosów: 4
Twoja ocena: Zaloguj się
Przeważająca część Austrii leży na obszarze Alp i ich przedgórza, przez co na każdym kroku ukazują się tu fantastyczne, zapierające dech w piersiach widoki, które latem przyciągają wędrowców i amatorów dwóch kółek, zimą natomiast narciarzy i snowboardzistów. Ten wspaniały krajobraz i wymarzone warunki śniegowe w austriackich Alpach sprawiły, że turystyka jest tu bardzo ważna, a turysta najważniejszy... 

Jednym z popularniejszych regionów alpejskiego wypoczynku jest Tyrol położony wzdłuż doliny Innu. Jest to najchętniej odwiedzany region urlopu zimowego w Austrii, obfitujący w wyciągi narciarskie, kolejki linowe oraz wspaniałe trasy, zarówno zjazdowe, jak i biegowe, codziennie przecierane (niewątpliwym centrum narciarstwa nordyckiego jest tu Obertilliach). A dodatkiem lub alternatywą narciarskich zmagań może stać się lodowisko, tor saneczkowy, curling, kuligi, hokej, psie zaprzęgi oraz modny ostatnio skitouring (nawet dla ekstremalistów). Wiele ośrodków przygotowanych jest też na wypoczynek rodzinny, z udogodnieniami dla dzieci i początkujących narciarzy.

Poruszające widoki na najwyższy austriacki masyw Grossglocknera w sercu Parku Narodowego Wysokich Taurów oraz na inne majestatyczne szczyty tworzą niepowtarzalną scenerię zimowego urlopu. Trzeba też dodać, że miejscowi są bardzo gościnni, a obsługa nie podchodzi do turystów jak do masy przywożącej tu kasę. Prawdziwym hitem są darmowe skibusy kursujące pomiędzy różnymi miejscowościami, np. tymi leżącymi w Parku Narodowego (Kals, Matrei) czy w dolinie Hochpustertal w pobliżu włoskiej granicy (Sillian, Kartitsch i Obertilliach).

Inne popularne centra narciarskiego wypoczynku w Tyrolu to: Innsbruck i pobliskie Igls i Seefeld, Zell am Zillertal w najpopularniejszej tutejszej dolinie Zillertal, Kitzbuhel w Alpach Kitzbuhelskich, spokojne Stubaital czy Ehrwald leżące u stóp Zugspitze (2965 m), przy granicy z Niemcami. W Tyrolu sezon jest bardzo długi i nigdy nie ma tu problemu ze śniegiem, co zapewnia natura oraz nowoczesny sprzęt. Od listopada do kwietnia można szosować po stokach i trasach biegowych w pełnym słońcu.

Tyrol to także świetne miejsce, aby na żywo pooglądać najważniejsze światowe sportowe imprezy zimowe. W Lienz - głównej miejscowości Tyrolu Wschodniego odbywają się zawody Pucharu Świata w biegu zjazdowym kobiet na Hochstein oraz Międzynarodowy Bieg Dolomitów, a stolica całego regionu - Innsbruck, już dwukrotnie organizowała zimowe Igrzyska Olimpijskie. Przy tej okazji nie tylko Innsbruck, ale też okoliczne miejscowości zyskały dużą popularność, ale przede wszystkim nowoczesne obiekty sportowe i bogatą bazę turystyczną. Dodatkową atrakcją Tyrolu jest bliskość włoskich Dolomitów (na południu) i niemieckiej Bawarii (na północy).

Nie znaczy to jednak, że Tyrol i całe Alpy Austriackie atrakcyjne są tylko zimą i latem nikt tu nie zagląda. Nic bardziej mylnego. Gdy sródgórskie doliny i łąki przyodziewają się w zieleń, a właściwie za sprawą kwitnących kwiatów we wszystkie kolory tęczy, nie ma nic lepszego, jak górskie wędrówki i śmiganie na rowerach po niezliczonych alpejskich szlakach, biegnących wśród niesłychanie malowniczych dolin i wspinające się nieraz niebezpiecznymi graniami na wiele okolicznych szczytów. Również amatorzy wspinaczki znajdą tu ciekawe trasy.

Jednym z popularniejszych szlaków wędrownych jest tu dobrze oznakowany Orli Szlak (Adlerweg), poprowadzony przez wszystkie zakątki Tyrolu. Jego nazwa wzięła się stąd, że wytyczona trasa przypomina kształtem sylwetkę lecącego orła. Główna oś szlaku wiedzie z St. Johann położonego na wschodzie w kierunku regionu St. Anton am Arlberg położonego całkiem na zachodzie z pętlą wokół Innsbrucku (głowa orła). Odnogi szlaku pozwalają poznać piękne, tyrolskie doliny, m.in: Inn, Pitztal, Otztal, Stubaital i oczywiście Zillertal. Ale szlak wiedzie też przez trudno dostępne okolice najwyższych szczytów w Austrii. Niektóre odcinki mogą pokonać tylko turyści obeznani z technikami wspinaczkowymi i z odpowiednim sprzętem. Tak więc każdy znajdzie tu coś dla siebie.

W Alpach Austriackich leżą też inne regiony - Ziemia Salzburska, Karyntia czy Vorarlberg, które mają wiele do zaoferowania, nie tylko zimową porą. Absolutną rewelacją Wysokich Taurów w granicach Salzburga są jedne z największych europejskich wodospadów - Krimmler Wasserfalle (380 m wysokości), leżące w masywie Grossvenedigera. Polecam osiągnięcie najwyższej kaskady tej przyrodniczej osobliwości, bowiem widoki wynagrodzą trud niełatwej wędrówki. Warto też wybrać się w okolice Werfen, by spenetrować jedną z największych lodowych jaskiń na świecie - Jaskinię Eisriesenwelt. Zaś salzburskie centrum narciarstwa to Europa Sportregion (Zell am See, Kaprun, Schuttdorf).

Najważniejszym ośrodkiem niewielkiego landu Vorarlberg jest uzdrowiskowa Bregencja malowniczo usytuowana na wschodnim krańcu niezwykle atrakcyjnego Jeziora Bodeńskiego. Ciekawy jest także Las Bregencki z popularną ostatnio Drogą Serową, a najlepszymi miejscami górskiego wypoczynku, letniego i oczywiście zimowego są doliny Montafon i Kleinwalser oraz Arlberg (graniczący z Tyrolem).

Z kolei Karyntia to kraina jezior - wymarzone miejsce na wypoczynek. Latem przyciąga możliwość nurkowania i uprawiania sportów wodnych w niezliczonej ilości naturalnych jezior (np. Worthersee, Weissensee, Millstatter See czy Ossiacher See). Dostępne są tu również lecznicze źródła. Wokół tych jezior, w malowniczej scenerii Parku Narodowego Wysokich Taurów poprowadzono i oznakowano wiele szlaków pieszych i tras rowerowych, które czekają na eksploratorów. Zimą natomiast Karyntia zmienia się w narciarski raj...
A co Ty sądzisz o tym miejscu?
Napisz swój komentarz:
Podpis:
Alpy
Alpy
Alpy Austriackie - Abersee, JF
Alpy Austriackie - Abersee, JF
Alpy Austriackie - Tyrol, Pixx
Alpy Austriackie - Tyrol, Pixx

Ciekawe miejsca w pobliżu

Miniatura Alpy Niemieckie
Alpy Niemieckie (34 km)
Miniatura Bawaria
Bawaria (63 km)
Miniatura Dolomity
Dolomity (100 km)
Miniatura Wenecja
Wenecja (215 km)
Miniatura Mediolan
Mediolan (260 km)

Odwiedzili to miejsce

Anna
mokunka
Danusia
Barsolis Karol
Marcin_Henioo
marian
Łukasz
Katarzyna
Krzysztof Dorota
Darek
Wojtek
Maciej
toja1358
paweł
Anja
Sylwester
Wojciech
Michał
Lidka

Mapa Alpy

Alpy
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 1970-01-01 01:00:00

Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook