Uluru i Kata Tjuta - Australia

0.0
głosów: 0
Twoja ocena: Zaloguj się
Bezkresny interior australijski, płaska pustynia i nagle z tej równej powierzchni wyrasta niczym fata morgana potężny monolit zwany od wieków przez miejscowych Aborygenów Uluru czyli "miejsce, gdzie załamuje się cień"...

Słynna na cały świat czerwona skała znana jest również pod nazwą Ayers Rock nadaną przez europejskiego odkrywcę na cześć premiera brytyjskiej kolonii. Uluru znajduje się w centralnej części Australii, w obrębie Parku Narodowego Uluru - Kata Tjuta, w pobliżu miasteczka Yulara, około 400 km na południowy zachód od Alice Springs.

Wymiary tej niezwykłej formacji skalnej są imponujące - prawie 3 km długości, 1,5 km szerokości i wysokość ponad 300 m ponad poziom otaczającej pustyni. Równie zadziwiający jest jej kolor - pomarańczowobrunatny, przy zachodzie i wschodzie słońca przyjmujący barwę ognistej czerwieni.

Nic dziwnego, że Aborygeni uznali to miejsce za święte, ponoć tutaj spotykają się ich zmarli przodkowie. W licznych jaskiniach ukrytych w skale podziwiać można pradawne rysunki plemienne. Na Uluru można się wspinać dzięki zawieszonej linie, ale rdzenni mieszkańcy niechętnie zgadzają się na ten proceder.

Około 30 km od Uluru znajduje się inna grupa skalna (prawdopodobnie należąca do tego samego tworu geologicznego) - Kata Tjuta, zwana też Olgas. Składa się z olbrzymich czerwonych głazów pooddzielanych rozpadlinami, z których najwyższy - Mount Olga, wznosi się na wysokość prawie 550 m ponad powierzchnię terenu. To jakby pasmo górskie wyłaniające się nagle z równiny, przybierające różne zabarwienie w zależności od padania promieni słonecznych. Również ten masyw jest dla miejscowych Aborygenów miejscem świętym i decydując się na przebycie trasy prowadzącej wśród głazów, naruszamy ich tabu i narażamy się na gniew mieszkającego tu węża Wanambi.
A co Ty sądzisz o tym miejscu?
Napisz swój komentarz:
Podpis:
Uluru i Kata Tjuta, Marcin F.
Uluru i Kata Tjuta, Marcin F.
Czerwona Skała w Australii, Marcin F.
Czerwona Skała w Australii, Marcin F.
Uluru w Australii, Marcin F.
Uluru w Australii, Marcin F.

Mapa Uluru i Kata Tjuta

Uluru i Kata Tjuta
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 1970-01-01 01:00:00

Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook